Oracle

Oracle Exadata’yı Hızlı Yapan Nedir? Bölüm 2

Makalemizin ilk bölümünde Oracle Exadata makinasının onu benzersiz yapan donanımsal özelliklerinden bahsetmiştik.

Bu bölümde ise bu donanımları yöneten yazılımlardan ve teknolojilerden bahsedeceğiz.

Makalemin birinci bölümüne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz;

Active Storage – Cell Offload
Oracle Exadata Node üzerinde storage yada Cell üzerine Cell Offload Processing adını verdiği veri aktarma teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji mevcut süreçlerin Storage üzerinde çalıştığı anlamını taşır. Piyasadaki diğer ürünler veri işlemeyi sunucu üzerinde gerçekleştirdiği için bu teknolojiye göre daha az performans gösterir. Ayrıca Oracle Exadata diğer veri tabanı sunucularına nazaran yüksek performanslar elde edebilmek için bir çok iş yükünü Cell üzerinde çalıştrmaktadır. Bu sayede diğer All-Flash diskler Exadata performansına erişemez.

Varsayılan olarak açık gelen bu özellik CELL_OFFLOAD_PROCESSING parametresi ile düzenlenmektedir. Cell Offload teknolojisinin bazı özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • SQL Offload
  • XML & JSON Offload
  • RMAN Backup (BCT) Filtering
  • Data file vs. REDO I/O Segregation
  • Encryption/Decryption Offload
  • Fast Data File Creation

Massively Parallel Processing (MPP)
MPP teknolojisi çok sayıda işlemicininin yada birden fazla sunucunun aynı amaca hizmeti için tasarlanmış bir teknolojidir. Exadata üzerinde shared memory özelliğini kullandığınızda iş yükleri için tüm kaynaklar seferber edilebilir.

MPP teknolojisi yatay olarak büyüyebilir, Shared everything yapısına göre kayıp oluşmamaktadır. Shared nothing yapısına göre tek bir veri tabanı kavramı kullanıldığı için avantaj sağlar.

Bloom Filters
Exadata, Storage üzerindeki JOIN işlemlerini doğrudan işlemek yerine bunları kolaylaştıran Bloom filtrelerini kullanır. Filtre ölçüleri, ilgili verileri filtrelemek için Exadata Storage katmanına aktarılır. Sürecin son adımı RAC üzerinde yapılırken, asıl iş gücü Bloom Filtreleme mimarisine göre Cell üzerinde gerçekleşir.

Fast Node & Cell Death Detection
Tipik bir Cluster yapısı, ethernet üzerinden standart mimarisini kullanır. Bu tüm platformlarda desteklenmesi ve yüksek performans sağlamasına rağmen bazı dezavantajlar içerir. Exadata ilk sürümlerinden bügüne Cluster içeirisndeki beklemeleri engellemek ve Node’lar arasındaki hataları ekarte etmek için Maximum Availability Architecture ( MMA ) temel edinmiştir.

Yukarıdaki grafikte RAC üzerinde kopan bir node için bekleme süresin göstermektedir. MMA teknolojisine göre bunun belirlenmesi 30 saniye ve altında olurken, exadata dışındaki klasik sistemlerde 120 saniyeye kadar çıkabilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Exadata entegre bir çözümdür. RAC üzerinde düşen node’ları belirlemek için Infiniband hızını kullanır. Aşağıdaki örnek bir grafik verilmiştir.

Large Write Caching & TEMP Performance

Exadata 128kb üstü verileri Flash Cache üzerinde saklayarak bu teknolojiden tam olarak yayarlanır. Bu mimari herzaman üretilen kapasite ile paralele yürümüştür. Bu sayede yeni çıkan her Exadata makinasında Flash Cache boyutuda aynı ölçüde artar.

Adaptive SQL Optimization
Bu özellikle sadece Exadata makinasına has olmamasına rağmen , Exadata için kritik bir öneme sahiptir.DWH ortamlarının çoğunun Exadata üzerine taşındığı günümüzde SQL ifadelerinin optimizasyonu son derece önemlidir. Exadata SQL çalışma planını her zaman üst düzey verimlilikte optimize eder. Planda bir değişiklik algılanırsa bunu hızlı bir şekilde düzenleme yeteneğine sahiptir.

Optimizing storage use and I/O through compression
Oracle Exadata Hybrid Columd adını verdiğini benzersiz bir sıkıştırma teknolojisi sunar. HCC teknolojisi ile büyük veri tabanlarında yüksek miktarda kapasite tasarrufu sağlanır. Bu teknoloji veri sıkıştırmada yenilikçi bir yaklaşımdır.

Mission Critical HA
Oracle Exadata yüksek erişilebilirlik mimarisine tam uyumlu olarak tasarlanmıştır.Her türlü arızlara, insan hatalarına ve kesintilere karşı yedekli olarak tasarlanmıştır.Bununla birlikte Dataguard mimarisine entegre olarak herhangi bir durumda oluşabilecek felaketlere karşı yüksek koruma sağlanmaktadır.

2 bölümde Exadata’yı hızlı yapan belirgin özellikleri dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu