Oracle

Oracle Autonomous JSON Database (AJD)

Oracle , yakın zamanda basit NoSQL API’leri ile kullanımı kolay, uygun maliyetli JSON veritabanı arayan geliştiriciler için yeni bulut hizmeti olan Autonomous JSON Database yapısını duyurdu. Autonomous JSON Database ilk bakışta MongoDB’nin tüm temel özelliklerini , yüksek performans ile birlikte esnek yapısı sayesinde eksiksiz olarak tüm SQL işlevselliğini sağladığını görüyoruz.

Daha önceden bildiğimiz Autonomous Data Warehouse ( ADW ) ve Autonomous Transaction Processing ( ATP ) ailesine katılan Autonomous JSON Database ailenin diğer üyeleri gibi otonom veri tabanının özelliklerini taşımaktadır. Şuan Oracle Cloud ortamında Free Tier olarak olarak kullanamasakta , ücretsiz bir hesap açarak verilen servis kredisi ile Autonomous JSON Database’i test edebilirsiniz.

Oracle Autonomous JSON Database verileri bir koleksiyon olarak depolar. Bu sayede belgelere kompleks bir SQL bilgisi olmadan erişebilirsiniz. Temel olarak oluşturma , okuma , güncelleme ve silme işlemlerini Node.js , Python yada C gibi programlama dilleri ile yapabilir yada REST API aracılığı ile işleyebilirsiniz.

Bu verilere erişim Oracle’ın kendine özgü API kaynağı olan SODA API ile yürütülür ve Autonomous JSON Database alt yapı olarak Autonomous Transaction Processing Database kullanr.

Yazımızın kalan kısmında Oracle Cloud ortamında bir Autonomous JSON Database oluşturacağız.

Oracle Cloud ortamına giriş yapıyoruz.

Sol üst köşeden menüyü açarak , Autonomous JSON Database’i seçiyoruz.

Create Autonomonus Database butonuna tıklıyoruz ve veritabanımızı oluşturuyoruz.

Autonomous JSON Database için gerekli bilgileri giriyoruz.

Erişim için kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz. ” Autonomous JSON Database ” için şuan Free Tier özelliği bulunmuyor.

Create Autonomous Database butonuna bastığımızda , veritabanımızın hazırlandığını görüyoruz. İşlemler bittiğinde bütün butonlar aktif hale gelecek.

Kısa bir bekleyişten sonra Autonomous JSON Database aktif hale geldi.

Diğer otonom veritabanlarında olduğu gibi Autonomous JSON Database içinde farklı bağlantı yöntemleri bulunmaktadır. Bağlantınızı bir WALLET oluşturarak kullandığınız TOAD yada benzeri bir editör ile sağlayabilir yada SQL Developer Web kullanabilirsiniz. Ben genelde SQL Developer Web kullanmaktayım.

SQL Developer Web kullanmak için ” TOOLS ” menüsünden yararlanabilirsiniz.

Autonomous JSON Database oluştururken belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz.

Artık çalışmak için hazırız.

Yazımızın bu bölümünde Oracle Cloud üzerinde ” Oracle Autonomous JSON Database ” oluşturduk ve SQL Developer Web ile bağlantı sağladık. Oracle Cloud dünyasında gerçekten çok hızlı işlemler yapabiliyorsunuz.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu