Oracle

Oracle Cloud için Ücretsiz Kullanım Hesabı Oluşturulma

Değerli Dostlar, daha önceki yazımızda Oracle Cloud hizmetinin ne olduğunu açıklamış ve bu hizmetler hakkında kısa bilgiler vermiştik. Yazımızın bu kısmında Oracle Cloud üzerinde ücretsiz bir deneme hesabı açarak bu hesapta uygulamaları, altyapıları ve yazılımları test edeceğiz. Bu ortamlara erişmek için ilk olarak bulut promosyon koduna ihtiyacımız olacak fakat şunları bilmekte fayda görüyorum. Öncelikle Oracle bulut promosyon kodu 300$ ‘lık kullanım yada 30 günlük bir süre hakkı sunar. Bu haklardan hangisi önce biterse ücretsiz kullanımda bu şekilde sona erer. Devam ettirmek isterseniz belirtilen şartlarda ödeme işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca daha önceden bir promosyon kodu kullandıysanız tekrar kullanamazsınız ve kayıt esnasın da kredi kartı bilgilerinizin girilmesi istenir. Bu doğrulama, kötüye kullanımı önleme amaçlıdır ve sanal kredi kartı kabul edilmez. Bununla birlikte ücretsiz bulut kullanım hakkı Türkiye dâhil birçok Avrupa ülkesinde desteklenmektedir. Kullanım süresi bittikten sonra eğer ödeme yapılmazsa 7 gün sonra ürünler silinir.

Not: Ücretsiz süreli kullanım hakkında sık sorulan sorular için : https://cloud.oracle.com/tr_TR/trial-faq

Bu bilgiler ışığında “https://cloud.oracle.com/tr_TR/tryit “ adresine tıklayarak hesap oluşturma işlemlerine başlayabiliriz. Web sitesi açıldığında aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. “ Ücretsiz Hesap Oluşturun “ butonuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

 

clip_image002

1 numaralı alanda, hesap bilgilerini girmemiz için aşağıdaki ekran ile karşılaşacağız. Burada eğer bireysel bir deneme yapıyorsanız “ Kişisel Kullanım “ kurumsal bir test yapıyorsanız “ Şirket Kullanımı “ diyerek diğer bilgileri doldurup bir alt kısma geçiş yapacağız. Unutmadan burada dikkat etmeniz husus Veri Bölgesi Ön değerinin EMEA seçilmesidir. Bu sayede Türkiye’de bulunan Oracle veri merkezinden hizmet alabilirsiniz.

clip_image004

Hesap ve iletişim bilgilerimizi doldurduktan sonra 2. Kısım olan doğrulama ekranına geleceğiz. Burada cep telefonu numaramızı yazarak “ Kod İste “ butonuna tıklıyoruz. Gelen kodu doğrulama ekrana girerek işlemi onaylıyoruz. Kodun gönderimi 2-4 dakika orası sürecektir. Ayrıca Oracle ilgili bilgilendirmeleri size bu numara aracılığı ile yapabilir.

clip_image006

Cep telefonum aşağıda görüldüğü üzere gelen doğrulama kodu ile onaylandı. Eğer size kod istediğiniz halde doğrulama kodu gelmediyse. “ Yardıma mı ihtiyacınız var? Sohbet “ kısmından bilgilerinizi girerek destek alabilirsiniz. Kod gönderim problemi genel olarak GSM operatörü uyumsuzluğundan oluyor. Sohbette sizinle ilgilenecek kişiye derdinizi anlatıp Mobile Operatörünüz ve Mobil numaranızı yazarsanız direk aynı pencereden doğrulama kodunu verecekler.

clip_image008

Şimdi Sıra ödeme yöntemi belirlemede. Bilgilendirmede 1 Dolar ya da bunun TL karşılığı çekilebilir denmiş fakat bende bir hesap hareketi olmadı. İnternet alışverişine açık olan bir kredi kartı ile gerekli tanımlamayı yapıyoruz. Kartınız internet alışverişine kapalı ya da bir sanal kartsa işlem onaylanmayacaktır.

clip_image010

Son olarak Hüküm ve Koşulları kabul ederek işlemi tamamlıyoruz.

clip_image012

 

Tüm adımlar başarılı bir şekilde tamamlandığında aşağıdaki bilgilendirme ile karışılacağız. 15 Dakika sonra belirttiğimiz e-posta adresine işlemin tamamlandığına dair gelen e-posta da Cloud paneline giriş için gerekli bilgiler yer alacak.

clip_image014 

Aşağıda gelecek olan E-posta ile örnek bir görüntüyü iletiyorum.


clip_image016

 

Tarafıma iletilen bilgiler ışığında Cloud paneline geçici şifrem ile giriş yapıyorum. ( Giriş yaptıktan sonra şifre değiştirmeniz istenecek )

clip_image018

Artık Oracle Cloud servislerimizi kullanabilir ve test edebiliriz

clip_image020

Makalemizin bu şekilde sonuna gelmiş bulunmaktayız. Görsel olarak artık estetiğe önem veren Oracle Cloud ürünlerinin testlerinin yapılacağı ve adım adım inceleneceği diğer makaleleri hızlıca yazmaya başladım. Netice itibari ile 30günlük bir sürede birçok ürünü test etmek gerekiyor. Özellikle FKM tarafını test edeceğimiz diğer yazılarda görüşmek üzere.

Buğra Parlayan

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu