Haberler

OneDrive Kişisel Verilerinizin Korunması için Yeni Bir Özellik Sunuyor – Personal Vault – Kişisel Kasa

Microsoft, hassas verilerimizi hedef alan online tehditlerin giderek artan büyümesinden dolayı dosyalarımızı güvenli bir konteynırda şifreleyerek saklamamıza olanak tanıyan ‘Personal Vault- kişisel kasa’ özelliğini duyurdu.

Personal Vault, onedrive içerisinde olmasına karşın ayrı bir konteynır mantığı ile saklanan özel bir alandır. Dosyalar burada şifrelenmiş olarak saklanır. Bu lokasyona erişim ise 2FA, parmak izi, face ID, PIN veya SMS, mail gibi mutlaka birden çok doğrulama yöntemi ile ulaşılmaktadır. Bu sayede hali hazırda güvenli olan onedrive alt yapısı içerisinde daha güvenli bir alan oluşturmuş oluyor.

Hem mobile hem de masa üstü sürümünde kullanabileceğimiz bu özellik sayesinde kişisel verilerimiz başta olmak üzere şirketler içinde verilerin her ne kadar bulut sağlayıcısın da tutuluyor olsa da bu şekilde şifrelenmiş ayrı bir alanda saklanması güzel bir özelliktir.

Kullanımının en temel aksiyonu gizlilik olduğu için kullanım senaryolarında da buna özel özellikler sunulmuş.

Örneğin sizin belirleyebileceğiniz bir süre içerisinde otomatik lock özellik. Bu sayede bir daha bu bölüme ve dosyalara erişmek isterseniz mutlaka yine kimlik doğrulama gerekecektir.

Kaynak

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2019/06/25/onedrive-personal-vault-added-security-onedrive-additional-storage/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu