Cloud Computing

Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm – 6 Create Deployments in Configuration Manager

Office 365 Pro Plus Deployment makale serimizin bu bölümünde hazırlamış olduğumuz Office 365 Pro Plus paketinin dağıtım işlemlerini gerçekleştireceğiz.

clip_image002

Makale serimizin bu bölümüne kadar paketimizi Deployments adımına kadar getirdik. Hazırlamış olduğumuz Office 365 Pro Plus paketi üzerinde Deploy butonu ile dağıtım işlemlerine başlayacağız.

clip_image004

Deploy sihirbazında karşımıza gelen ilk ekran Specify general information for this deployment bölümü. Bu böümde yer alan sowftware bölümünde Office 365 Pro Plus otomaitk olarak dolduruluyor Collection bölümünde ise Office 365 Pro Plus I yükleyecek olduğumuz hedef collection’I belirtiyoruz. Aşağıda yer alan Automatically distribute content for dependencies kutusunu işaretliyorum ve devam ediyorum.

clip_image006

Specify the content destination bölümünde paketin kullanacak olduğu SCCM distribution noktalarını add butonu ile seçiyorum ve devam ediyorum.

clip_image008

Specify settings to control how this software is deployed bölümünde dağıtımın eylemlerini bekliyorum. Action bölümünde Install seçimini yapıyorum ve Purpose bölümünde Required ile devam ediyorum. Purpose bölümünde Available olarak seçmiş olsaydım SCCM tarafından kurulum yapılmayacak kurulum işlemleri bizim belirlediğimiz kurallar çerçevesinde kullanıcı tarafından yüklenilmek üzere hazır olacaktır. Required seçimi ile kurulumun yapılmasını belirliyorum ve devam ediyorum.

clip_image010

Specify the schedule for this deployment bölümünde As soon as possible after the available time seçimini gerçekleştiriyorum. Bu seçim ile birlikte client bilgisayar politikayı alır almaz kuruluma başlaması gerektiğinin bilgisini veriyorum.

clip_image012

Specify the user experience for the installation of this software on the selected devices bölümünde user notifications bölümünü display in Software Center and Show all notifications seçimini yapıyorum. Böylelikle kurulum adımların her birisini kullanıcımızın göremesini sağlamış olacağım. Ihtiyacımıza göre bu kurulumu gizleyebilirim. Fakat kurulumu öncelikli olarak pilot ortama dağıtacağım için bütün adımları göremek ve eğer yapmış olduğum deployment da bir hata varsa bunu belirlemek istiyorum.

clip_image014

Son olarak yapmış olduğum deployment için bana bilgi aktarılıyor ve sihirbazı bitiriyorum.

clip_image016

Office 365 Pro Plus application un dağıtılmak üzere hazır durumda.

clip_image018

Office 365 Pro Plus paketim SCCM sunucum üzerinde başarılı bir şekilde Distribution Point e ulaştı.

clip_image020

İstemci bilgisayarlarım henüz bu yeni paketten haberleri yok ve Office 365 Pro Plus paketim yüklenilmek üzere hazır bekliyor.

clip_image022

Client üzerinde bu politikanın alınmasını bekleyebilir veya pilot dağıtımı yapacak olduğum client üzerinde Application deployment politikalarını el-ile çalıştırabilirim.

clip_image024

Paketi dağıtmış olduğum clientlar üzerinde AppDiscovery.log ları izleyerek Client’in paketi algılayıp-algılayamadığını görebilirim.

clip_image026

İstemci bilgisayarım paketi başarılı bir şekilde algıladıktan sonra kurulum adımlarını AppEnforce.log dosyası üzerinden takip edebilir hata varsa bu log yardımı ile hata ayıklama işlemlerini gerçekleştirebilirim.

clip_image028

Yükleme tamamlandıktan sonra AppIntentEval.log kurulumun başarılı bir şekilde yüklenip yüklenemediğinin analizini gerçekleştirebilirim.

clip_image030

Log okumaktan sıkıldıysanız eğer istemci bilgisayara bağlantı gerçekleştirip istemci bilgisayar üzerinde Software Center üzerinden yükleme adımlarını takip edebilirsiniz.

clip_image032

Kurulum işlemini pilot collection üzerine uyguladığım için bütün kurulum adımları görülmekte. Display in Software Center and Show all notifications bölümünü seçtiğim için bu ekran kullanıcı bilgisayarında görülmekte, pilot deployment dışında ki kurulumda bunu göstermemek bizlerin elinde.

clip_image033

Software Center üzerinde kurulumun tamamlandığını görebilmekteyim.

clip_image035

Şimdiye kadar yaptığımız işlemlerde istemci bilgisayar bazlı izleme işlemini yaptık. Office 365 Pro Plus dağıtım işlemini Collection bazlı izlemek ve durumu görmek istersek Deployments bölümünde ki Compliance bölümü bizlere % cinsinden bilgi verecektir.

clip_image037

Dağıtımın daha detaylı görmek istersek Deployment Status bölümünden Success bölümünden hangi istemcilere dağıtıldığını görebilmekteyiz.

clip_image039

In Progress bölümünden hangi istemci üzerinde işlem yaptığını görebilmekteyiz. Hatalarımız varsa Error sekmesinden hangi istemci üzerinde hata verdiğini görebilir ve belirtmiş olduğum loglar ile hataların ayıklama işlemlerini karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.