Cloud Computing

Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm – 5 Create Deployment Type in Configuration Manager

Office 365 Pro Plus Deployment makale serimize SCCM üzerinde oluşturacak olduğumuz Deployment Type oluşturma adımı ile devam ediyoruz.

clip_image002

SCCM tarafında Işlemlerimize devam etmeden önce download etmiş olduğumuz Office 365 Pro Plus dosyamızın içine hazırlamış olduğumuz configuration.xml, download.xml, install.xml ve remove (unistall).xml dosyalarımızı kopyalıyoruz. Bu dosyaların hazırlanma aşamaları için Bölüm 3 Command-Line Properties bölümünü inceleyebilirsiniz.

clip_image004

Hazırlamış olduğumuz xml dosyalarımızı indirmiş olduğumuz Office 365 Pro Plus kurulum mediası içine bıraktıktan sonra hazırlamış olduğumuz configuration dosyalarını algılayıp-algılamadığını kontrol etmek için setup.exe /? Paremetresini çalıştırıyoruz ve paremetrelerimizin algılandığından emin oluyoruz.

clip_image006

Bölüm 4 Creating Application bölümünde oluşturmuş olduğumuz Office 365 Pro Plus isimli Application üzerinde Create Deployment Type işlemine başlıyorum.

clip_image008

Specify settings for this deployment type bölümünde Type olarak Windows Installer (*.msi file) seçili durumda ve Manually Specify the deployment type information kutusu ile sihirbazda devam ediyorum.

clip_image010

Specify general information for this deployment type bölümünde dağıtımını gerçekleştirecek olduğum Office 365 Pro Plus in deployment ismini ve yazıyorum ve sihirbazımızda devam ediyorum.

clip_image012

Specify information about the content to be delivered to targer devices bölümünde Content location olarak Office 365 Pro Plus I download etmiş olduğum paylaşılmış alanın network path I ni gösteriyorum ve Installation Program bölümünde hazırlamış olduğum install.xml in paremetresini yazıyorum. Makale başında belirtmiş olduğum paremetrenin kullanım yeri bu bölümdedir.

clip_image014

Specify how this deployment type is detected bölümünde Add clause ile dağıtımını gerçekleştirecek olduğum Office 365 Pro Plus in deneme ürün anahtarını yazıyorum. Bu bölümde ihtiyaç duymuş olduğunuz ürün anahtarını Office 365 Portalı üzerinden sahip olabilirsiniz veya pilot dağıtım için deneme ürün anahtarı {90160000-008F-0000-1000-0000000FF1CE} nı kullanabilirsiniz.

clip_image016

Specify user experience settings for application bölümünde Office 365 Pro Plus yazılımı kullanıcı bilgisayarlarına yüklenmesi sırasında yapacak olduğu eylemleri belirliyoruz.

Installation behavior bölümünde Install for system seçimini yapıyorum bu seçim ile ihtiyacımıza göre kullanıcı bilgisayarı yerine kullanıcımıza uygulamayı bağlayabilmekteyiz.

Logon requirement bölümünde Whether or not a user logged on seçimi ile kullanıcımız bilgisayarı üzerinde oturum açmadığı zamanda bile deployment zamanı geldiyse eğer kuruluma başlaması gerektiğini belirtiyorum.

Installation program visibility bölümünü normal olarak işaretledim ve kurulum adımlarının görünürlüğünü Office 365 Pro Plus mediasına bıraktım. Bu durumda kurulum adımlarını kullanıcımız görebilecektir.

Maximum allowed run time I 120 dakika olarak belirledim. Kurulum aşamasının en fazla 120 dk sürmesi gerektiğini yükleme yapılacak olan bilgisayarın sahip olduğu performansa göre bu işlem daha fazla uzun sürmemesini ve Estimated installation süresinin ise 20 dk ile sınırlı olmasını belirttim.

clip_image018

Specify installation requirments for this deployment type bölümünde Office Pro Plus I yükleyecek olduğumuz istemci bilgisayarlar için akıllı kurallar oluşturabilmekteyiz. Bu kurallar, Office 365 Pro Plus in yüklenecek olduğu bilgisayar üzerinde X kadar disk alanlarında boş alan olsun, Y memeroy sahip olsun, işletim sistemi Windows client olsun gibi kriterleri belirleyebiliyoruz ve bu kriterlere uygun olmayan bilgisayarlara kurulumun yapılmaması gerektiğinin bilgisini duyuruyoruz.

System requirements for Office 2013 makalesinden detaylı istemci gereksinimlerini öğrenebilirsiniz.

clip_image020

Oluşturmuş olduğumuz Office 365 Pro Plus için Deployment Type yapılandırması hazır durumda. Makalemizin bir sonraki bölümü olan Create Deployment Type in Configuration Manager makalesi ile işlemlerimize devam edeceğiz ve Pilot bilgisayarlarımıza kurulumu gerçekleştireceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.