Donanım

NAS Cihazı Nedir? Neden NAS Almalıyım? – Bölüm 3

Bir önceki makalemde sizlere QNAP TS-853A serisi cihazımın SSD disk ile ön bellek hızlandırma, kullanıcı hesabı oluşturma ve dosya paylaşımını sizlere anlatmaya çalıştım. Bu makalemde ise dört ana başlıkta anlatım yapmaya çalışacağım.

·        Ethernet yük dengeleme

·        Network ayarları

·        QNAP ISCSI ayarları 

·        NetBak Replicator ile yedek alma

QNAP cihazımızın arayüzünü açarak login oluyoruz, açılan ekranda “Kontrol Paneli” kliklenir ve gelen ekranda sırasıyla “Ağ” –  “Network & Virtual Switch” – “İnterfaces” açılır. Bu bölümde görebildiğimiz gibi dört adet Ethernet portumuz bağlı ve ayrı ayrı IP almış durumda. “Port Trunking” butonu kliklenerek devam edilir.

clip_image002

Açılan ekranda “Add” butonu kliklenir. Ethernet interface bölümü açılır ve burada görebildiğimiz gibi dört adet hattımız 1Gbps bağlantı almıştır. Ben kendi yapıma göre yapılandırmamı sağlıyorum. İlk iki Ethernet adapteri seçip “Balance XOR” seçip “apply” diyorum. (Balance XOR = Ethernet arayüzleri arasında giden paketleri, mümkün olduğunda, her özel hedef için aynı kullanarak ve bölerek trafik dengeleyen özelliktir.)

clip_image004

 

 

Açılan ekranda “Adapter 1+2 (1GbE+1GbE)” şeklinde yük dengelememizi yaptık. Aynı adımı diğer Ethernet portları içinde yapıyorum. Ve “Apply” diyorum.

clip_image005

 

 

 

 

Bu işlemlerimizi yaptıktan sonra oluşturmuş olduğumuz yük dengeleme gruplarından kopan/kesilen olursa bildirmesi için aşağıdaki kutucuğu işaretleyip “apply” diyoruz.

clip_image007

Ana ekrana döndüğümüzde ise interface bilgileri aşağıdaki gibi görünmektedir. “Adapter 1+2” için Sağ taraftan “Kalem (Düzenle)” butonu kliklenir ve gelen ekranda Statik IP ayarlarımız yapılır. Aynı işlemi “Adapter 3+4” içinde yapılandırıyoruz.

clip_image009

Ethernet portlarımız için yük dengeleme ve IP ayarlarımızı tamamladık. ISCSI ayarlarımız için işlemlerimize devam edelim.

clip_image011

Qnap Cihazımızın ISCSI ayarlarını yapılandırabilmek için masaüstünden “Depolama Yöneticisini” açıyoruz. Sol taraftan “ISCSI Depolama” butonu kliklenerek “Oluştur” butonunu klikliyoruz

.clip_image013

Hızlı Yapılandırma Sihirbazı karşımıza geliyor “Bağlanmamış LUN ile Bir ISCSI Hedefi” seçilerek “ileri” diyoruz.

clip_image015

Gelen ekrandan “İleri” diyoruz.

clip_image017

Karşımıza gelen ekranda hedef ismi ve hedef alias olarak ben “vmware” girdim. “İleri” diyerek devam ediyoruz.

clip_image019

Herhangi bir kimliklendirme kullanmayacağım için tekrar “İleri” diyorum.

clip_image021

Ayırmak istediğim alan daha önceden oluşturmuş olduğum “DataVol1” içerisinde olduğundan burayı işaretleyip “İleri” diyorum.

clip_image023

Kapasite olarak ben şimdilik “1 TB” olarak ayarladım. Ve tekrar “İleri” diyorum.

clip_image025

 

Ayarlar uygulanıyor ve sonrasında “Bitir” diyerek penceremizi kapatıyoruz.

clip_image026clip_image027

Vsphere uygulamasıyla Vmware ESXI sunucuma bağlantımı sağlıyorum. Açılan Ekranda “Configuration” sonrasında “Storage Adapters” ve “Add” diyerek “Software iSCSI Adapter” ekliyorum.

clip_image029clip_image031

 

Eklemiş olduğumuz Software iSCSI Adaptörümüzün üzerine klik “Properties” diyoruz ve açılan pencerede “Configure” diyoruz.

clip_image033

clip_image034

Qnap ayarlarımızda oluşturduğumuz iSCSI bilgilerimizi buraya giriyoruz

clip_image035

iSCSI sunucumuzu belirtebilmek için “Dynamic Discovery” butonu kliklenip “Add” diyerek iSCSI sunucumuzun IP adresini yazıyoruz ve “OK” diyoruz.

clip_image037

 

Açılan ekranı “close” diyerek kapatıyoruz.

clip_image039

iSCSI bağlantımızı tamamladık, karşımıza gelen iSCSI ayarlarımızı bitirdiğimiz için ilgili taramalarını yapması adına “Evet” diyoruz.

 

clip_image041

İşlemimiz tamamlandı ve iSCSI bağlantısı yapıldı. Şimdi 1 TB lık alanımızı Data Store alanımıza ekleyelim.

clip_image043

Vsphere ekranımızda üst taraftan “Configuration” Sol taraftan “Storage” Sağ taraftan “Add Storage” kliklenir. Gelen ekranda “Disk/LUN” seçilir ve “Next” kliklenir.

clip_image045

Direkt olarak karşımıza Qnap cihazımızın iSCSI paylaşımını görebiliyoruz. Seçip “Next” diyerek devam ediyoruz.

clip_image047

 

VMFS-5 seçip “Next” diyerek devam ediyoruz.

clip_image049

“Next” diyoruz.

clip_image051

Bu bölümde oluşturacağımız datastore için isim veriyoruz ve “Next” diyerek devam ediyoruz.

clip_image053

Tüm kapasiteyi kullanmak istediğimden “Maximum available space” işaretleyip “Next” diyoruz.

clip_image055

Gelen Ekranda “Finish” diyerek iSCSI bağlantımızı storage olarak eklemiş oluyoruz.

clip_image057

Ana ekranımızda Storage tabından cihazımızın üzerinde olan yada iSCSI ile bağlantılı olan DataStore bilgilerimizi görebiliyoruz.

clip_image059

Qnap arayüzünden de kontrol ettiğimiz zaman iSCSI bağlantısı bağlı ve aktif olarak görünmektedir.

clip_image061

 

·        NetBak Replicator tarafında yaşadığım sorunu nasıl aştığımı kısaca bilgi vermek istiyorum. Herkesin bildiği gibi domain ortamında tüm herkes domain user olarak oluşturuluyor ve haliyle hiçbir şekilde bilgisayarda yetkinliği olmadığı için program kurma vs işlemlerini yapamıyor. NetBak Replikator standart kurulumundan sonra yönetici olarak çalışmaktadır. Domain User olan kişinin bilgisayarında Yönetici olarak kurulumu ve gerekli NetBak ayarlarını yapılandırıyorsunuz fakat Kullanıcı bilgisayarı kapattığında ertesi gün NetBak Replicator tarafında hiçbir ayar bulamıyorsunuz. (Local Adminler de böyle bir problem yok)  Netbak Replicator’u Açmaya çalıştığınız zaman ise size yetkili kullanıcı adı ve parola sorar. Bu işlemi nasıl aştım sizlere kısaca bundan bahsetmek istiyorum.

Öncelik olarak;

“Denetim Masası” – “Hesap Türünü Değiştir” bölümünü klikleyerek açıyorum.

clip_image063

Açılan ekranda herkesin bildiği gibi ilgili kullanıcıyı “Power Users” grubuna ekliyorum.

clip_image065

NetBak Replicator programımızı bilgisayarımıza kurduktan sonra sırasıyla “Başlat” – “Tüm Programlar” – “QNAP” – “NetBak Replicator” sağ klik “Dosya Konumunu Aç” Gelen ekranda NetBak uygulamasının üzerine sağ klik “Özellikler”

clip_image067 clip_image068

Açılan pencerede “Uyumluluk” ve “Tüm Kullanıcıların ayarını değiştir” kliklenerek “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğinin işareti kaldırılır.

clip_image070

Bilgisayarımızın açılışında NetBak Replicator uygulamasının otomatik çalışması için ise, “Başlat” – “Tüm Programlar” – “Başlangıç” klasörüne sağ klik “Aç” kliklenir. Ve bu bölüme NetBak Replicator uygulamamızın kısayolu atılır.

clip_image071 clip_image073

NetBak Replicator uygulamamızın kısayolunu çalıştırarak ayarlarımızı yapalım. Açılan pencerede “Advanced Mode” seçerek devam ediyorum.

clip_image075

Açılan ekrandan “Schedule Backup” seçiyorum ve yedek almak istediğim dosyaları işaretliyorum. Daha sonrasında sağ taraftan “Network Location” seçip Qnap cihazıma bağlantı için gerekli ayarlarımı sağlıyorum.

clip_image077

İster cihaz adından, isterseniz de cihazınızın IP adresinden bu işlemi yapabilirsiniz, ben IP adresi girerek bu işlemi yapıyorum.

QNAP cihazımın IP adresini girdikten sonra “KULLANICI_YEDEK” klasörüme çift klik yapıp açılan ekranda daha önceden oluşturduğum ve klasörde Read/Write yetkisi olan bir kullanıcının adını  şifresini giriyor ve hatırlaması için ise altındaki kutucuğu işaretleyip “OK” diyorum.

clip_image079

Daha sonrasında ben günlük yedek aldırmak istediğim için saat ayarımı yapıp “Frequency Settings” klikleyip “Repeat on Selected Day” işaretleyip “Daily” işaretleyip Ok diyorum.

clip_image081

“Options” tabına gelerek En önemli ayarlardan biri ise yedek alma esnasında bilgisayardan almak istemediğimiz dosya türleridir. “Exclude file Types” bölümünde yedeklerini almak istemediğiniz dosya türlerini seçebilirsiniz.

clip_image083

Tekrar “Schedule Backup” tabına geri dönüyoruz “Add” klikliyoruz, gelen uyarıya “Evet” diyoruz ve sonrasında power user olan personelin bilgisayar şifresini giriyoruz.

clip_image085

Gördüğünüz gibi artık her gün saat 16:30 da belirtmiş olduğum klasörlerin yedekleri alınacaktır.

clip_image087

Ben şimdilik bir defaya mahsus olarak Scheduled Backup bölümünde oluşturduğum kuralın üzerine sağ klik yapıp “Backup Now” diyorum.

clip_image089

Ve işlemlerimiz bitti, yedek alma ekran görüntüsü de aşağıdaki gibidir. Her gün rutin olarak arka planda yedeği alacaktır.

clip_image091

Bu makalemde sizlere *Ethernet Yük Dengeleme, *Network Ayarı, *QNAP iSCSI ayarı, * NetBak Replicator ile Yedek alma işlemini  anlatmaya çalıştım. Standart olarak şirketlerin kendi bünyelerinde yaptığı ayarlar bu şekildedir. Umarım faydalı olmuştur.

Erkan BÜYÜKBAYRAKTAROĞLU

Yenilikçi ve kendini geliştirmeyi seven, olaylara pozitif açıdan yaklaşmaya çalışan, sorumluluk almaktan kaçınmayan, insani değerlere önem veren bir yapıya sahibim. Yaklaşık olarak 10 yılı aşkın bilişim sektörünün içerisindeyim. Özellikle son 8 yıldır Sistem ve Ağ Yönetimi üzerine çalışmaktayım. Çalışma hayatım boyunca Teknik Destek ve Danışmanlık konusunda bir çok projelerim oldu. Projelerimi daha rahat gerçekleştirebilmem için ITCRAFT Bilgi Teknolojileri firmamı kurdum. Zaman buldukça bilgi sahibi olduğum konularda makaleler hazırlayarak Çözümpark ve Kişisel bloğumda yayınlamaktayım. İşimi hayatımın bir parçası olarak görüyorum ve boş vakit buldukça işim ile ilgili aktivitelere, seminerlere, online etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Kısacası işimi çok seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu