Anasayfa » Office 365 – GigJam – Bölüm 2

Yazıyı Paylaşın

Cloud Computing

Office 365 – GigJam – Bölüm 2

GigJam, CRM sistemindeki satış verilerinden e-postalara, görevlere, belgelere ve daha fazlasına kadar geniş bir yelpazede içerik sunmak için popüler uygulamalarla bütünleşir ve işlerinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz içeriğe sahip olmanızı sağlar.

Birkaç basit adımı izleyerek, ihtiyacınız olan içeriği başlatmaya başlamak için GigJam’i uygulamanıza bağlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz de GigJam’ı Office 365 üzerinde nasıl aktif hale getirebileceğimizden ve Windows işletim sistemi üzerinde kurulumunun nasıl yapıldığından bahsetmiştik. Bu makalemizde ise GigJam kullanarak ortak çalışmamız gereken bir belgeyi paylaşma ve içeriği gizleme işlemlerini inceleyeceğiz.

Bunun için Gigjam programını indirdikten sonra Microsoft hesabımız ile oturumu açıyoruz.

clip_image002

Resim 01

Office 365 kullandığımız için “Work or school account” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

clip_image004

Resim 02

Office 365 üzerinde bulunan hesap bilgilerimizi giriyoruz.

clip_image006

Resim 03

clip_image008

Resim 04

Şu an GigJam üzerinde oturumu başarıyla açtık. Artık içerik oluşturma işlemlerine geçebiliriz. İçerik oluşturabilmek için ilk olarak yapmamız gereken ise bir kaynak belirtmek. Kaynak belirtmek için “Sources” seçeneğine geliyoruz.

clip_image010

Resim 05

“Add a cource” diyerek devam ediyoruz.

clip_image012

Resim 06

Gelen kaynak seçeneklerinden OneDrive for Business seçeneğini seçiyoruz. Tabi burada istenilirse listelenen diğer kaynak seçeneklerinden de devam edilebilir.

clip_image014

Resim 07

GigJam uygulamasının OneDrive for Business hesabımıza erişmesi için Office 365 kullanıcı bilgilerimizi tekrardan giriyoruz ve uygulamanın ihtiyacı olan izinler için gelen sözleşme ekranında “Accept” butonuna tıklıyoruz.

clip_image016

Resim 08

clip_image018

Resim 09

OneDrive for Business alanımıza başarılı bir şekilde bağlandık.

clip_image020

Resim 10

Kaynak belirledikten sonra ise bir “Gig” yani çalışma alanı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için hemen sağ tarafta bulunan boş alana tıklamamız yeterli. Çalışma alanı için bir isim ve erişim tarihi belirlememiz gerekiyor.

clip_image022

Resim 11

Bu değerleri belirledikten sonra “Done” butonuna tıklayarak “Gig” oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

clip_image024

Resim 12

Artık ortak çalışacağımız belgemizi paylaşmak ve karşı tarafta belirli alanların gözükmemesi için hemen sağ alt köşede bulunan “+” butonuna tıklıyoruz.

clip_image026

Resim 13

Daha önce bağlantı kurmuş olduğumuz OneDrive for Business hesabımızı gösteriyor ve OneDrive for Business içerisinde ki dosyalara erişmek için “Files” seçeneğine tıklıyoruz.

clip_image028

Resim 14

clip_image030

Resim 15

OneDrive for Business içerisinde bulunan dosyalarımızın listesi gelecek. Buradan paylaşacağımız dosyayı seçiyoruz.

clip_image032

Resim 16

Seçmiş olduğumuz dosyanın içeriği açıldıktan sonra sağ tarafta bulunan “Contact” simgesine tıklıyoruz ve “Add new Contact” diyoruz.

clip_image034

Resim 17

Paylaşacağımız kişinin bilgilerini giriyoruz. ( Karşı tarafında GigJam kullanıyor olması gerekli )

clip_image036

Resim 18

Eklediğimiz veya var olan kişi veya kişileri seçtikten sonra kişi ekleme bölümüne ait “x” butonuna tıklayarak işlemleri tamamlıyoruz.

clip_image038

Resim 19

Ardından belgenin altında bulunan “Share” butonuna tıklayarak paylaşımı etkin hale getiriyoruz.

clip_image040

Resim 20

Paylaşım etkin hale geldikten sonra ise “Work with me” seçeneğini seçiyor ve hemen onun sağ tarafındaki GigJam simgesine tıklıyoruz.

clip_image042

Resim 21

Karşı taraftan gizlemek istediğimiz bölümleri işaretliyoruz ve “Done” butonuna tıklıyoruz.

clip_image044

Resim 22

clip_image046

Resim 23

GigJam üzerinde beraber çalışacağımız belge üzerinden gizlemek istediğimiz alanları işaretleyerek paylaşım işlemini tamamladık.

clip_image048

Resim 24

Bu makalemizde  GigJam üzerinde OneDrive for Business’a bağlanma, dosya paylaşımı ve alanları nasıl gizleyebileceğimizden bahsetmiş olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Yazıyı Paylaşın

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>