Cloud Computing

Instant File Recovery with Azure Backup

Bulut yedekleme çözümleri son dönem bir hayli popüler oldu ve bunu sonucu olarak gerek bulut oyuncuları gerekse yedekleme ürünleri üreten firmalar pek çok ortak ürün veya çözüm sunmaya başladılar. Durum böyle olunca da özellikle Microsoft gibi aslında bulut servisleri konusunda lider bir üreticinin kendi hizmetleri içinde rekabet artmış durumda. Bu rekabet tabiki en çok biz müşterilere yarıyor ve şu anda anlatmakta olduğu yeni özellikler sayesinde yedekleme çözümlerinde hem bulutun esnekliğini hem de on-prem ürünlerin zengin özelliklerini bir arada kullanabiliyoruz.

Azure Instant File Recovery özelliği sayesinde artık aldığınız yedek içerisinden istediğiniz bir dosyayı kontrol ederek dönebilirsiniz. Yani öncelikle yedek tarihini seçip daha sonra Azure üzerindeki bu yedek kopyasını sunucunuza yazılabilir bir kopya oluşturacak şekilde bağlayabilirsiniz.

Özetle, azure üzerindeki yedek diskinizi yerel bir disk gibi sunucunuza bağlayarak istediğiniz dosyalar kontrol edip istediğiniz dosyaları hızlıca kopyala yapıştır yöntemi ile yedekten dönebilirsiniz.

Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle Azure Recovery Services Agent sürümünüz minimum 2.0.9062.0 olmalıdır. Bu sürüme şu anlık aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz

Mevcut bir agent için güncelleme paketidir

https://support.microsoft.com/en-us/help/3216528/azure-backup-update-for-microsoft-azure-recovery-services-agent-januar

 

clip_image001

İlgili sürüme sahip iseniz bundan sonra bu yeni özelliği denemek için ilk yapmanız gereken sağ menüden Recovery Data linkine tıklamak olacaktır.

clip_image003

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır

clip_image005

Bu bölümde yedek aldığımız sunucu soruluyor. Ben yedeği bu sunucudan almıştım ve aynı sunucuya döneceğim, ancak siz isterseniz Azure üzerine yedek alan birden çok sunucnuz olması durumunda diğer sunucu yedeklerini de bu sunuya dönebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki gibi ikinci seçeneği seçin

clip_image007

Daha sonra sizden istenilen yetkilendirme dosyasının yolunu gösterin. Bu dosyayı ilk kurarken indirmiş olmanız gerekli, ama bu dosya maksimum 2 gün geçerli olacağı için muhtemel azure portal üzerinden bir daha indirmeniz gerekmektedir.

clip_image009

Yetkilendirme dosyası sonrasında yukarıda gördüğünüz gibi Azure üzerine yedek alan diğer sunucularında listesini görebiliyorsunuz.

Benim konum bu olmadığı için aşağıdaki menüye tekrar geri dönüyor ve ilk seçenek ile ilerliyorum

clip_image011

Next diyorum

clip_image013

Volume mü yoksa dosya, klasör mü dönmek istiyoruz? Benim amacım dosya veya klasör dönmek, bu nedenle ilk seçenek seçili iken ilerliyorum

clip_image015

Yedeklenmiş olan sürücünüzü seçiyorsunuz. Ben C:\ sürücüsünü seçiyorum.

clip_image017

Karşımıza yedek alınmış olan tarihler çıkacaktır. Gördüğünüz gibi Çözümpark olarak düzenli azure üzerine yedek alıyoruz. Ek olarak bugün yani Pazar günü ben bir yedek daha aldım. Şimdi bu gün aldığım yedeği dönmek istiyorum. Tarih seçili iken Mount butonuna basıyorum

clip_image019

Mount işlemi başladı.

clip_image021

Kısa bir sürede mount işlemi tamamlandı. Dikkat ederseniz bu disk 6 saat boyunca mount konumunda kalacaktır. Ancak 6 saatin sonunda otomatik olarak unmount olacaktır. Yada siz işiniz bittikten sonra elle unmount yapabilirsiniz.

Şimdi Browse diyerek map olan sürücüye giriyorum

clip_image023

Gördüğünüz gibi IIS dizini ve MySQL yedekleri düzenli olarak alınıyor ve ben bunu local disk olarak görebiliyorum

clip_image025

İstediğiniz dosyayı yedekten dönebilirsiniz, daha sonra ise unmount yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi son derece kolay ama bir o kadar da işlevsel bir özellik olan instant file recovery ile azure Backup artık daha güçlü.

Umarım faydalı bir makale olmuştur, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.