Cloud Computing

Office 365 Admin Center Preview IMAP Migration

Bu makalemizde IMAP protokolünü kullanan mail sunucuları üzerinde bulunan e-posta hesaplarımızı Office 365’e nasıl taşınacağından bahsediyor olacağız.

Ben IMAP mail sunucusu olarak Google App kullanımayı ve Google Apps üzerinde bulunan kullanıcı e-posta kutularının içeriklerini Office 365’e taşıma işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Dikkat edilmesi gereken adımlar

 

·        Yalnızca kullanıcıların gelen kutusu veya diğer posta klasörleri içindeki öğeleri geçirebilirsiniz. Bu geçiş işleminde kişiler, tavkim ve görevleri Office 365’e taşınamamaktadır.

·        Bir kullanıcı posta kutusundan en fazla 500.000 öğeyi Office 365’e taşıyabilirsiniz.

·        Taşınabilecek en fazla e-posta boyutu 35 MB’dir.

·        IMAP migration işlemi sadece Google Apps ile kullanılan bir özellik olamdığından, e-postaların taşıma performansını arttırmak için mail sunucunuz üzerinde ki bağlantı sınırlarını arttırmanız iyi olabilir.

E-postaları taşımak için Google Apps sistemindeki kullanıcı e-posta kutularına erişim sağlıyor olmamız  gerekiyor. Kullanıcı parolalarını biliyor veya yönetici kimlik bilgileri ile posta kutularına erişim sağlayabiliryorsanız taşıma işlemi sırasında son kullanıcılar etkilenmez.

Kuullanıcı posta kutularına erişiminiz söz konusu değil ise, parolaları sıfırlamanız gerekmektedir. Böylece kullanıcı e-postalarına erişimi sağlayabilrsiniz. Parola sıfırlama işleminden sonra kullanıcılar yeni parolalarını bilmiyorlar ise, e-postaların taşınması esnasında veya sonrasında eski posta kutularına ulaşamayacaklardır. Kullanıcıların eski e-posta kutularına ulaşmalarını istiyorsanız geçiş sırasında veya sonrasında yeni parolaları kullanıcılara dağıtabilirsiniz.

IMAP Migration nasıl çalışır

 

Hem Google Apps hem de başka bir IMAP sisteminden Office 365’e taşıma işlemleri gerçekleşirken bu adımlar gerçekleşir.

 

clip_image002

Resim 01

IMAP Migration işlmelerini başlatmak için ilk olarak portal.office.com adresine girerek Office 365 Admin Center üzerinde oturum açıyoruz.

clip_image004

Resim 02

Office 365 üzerinde kullanacağımız alan adını doğrulamak için Office 365 Admin Center üzerinden Settings -> Domain seçeneğine tıklıyoruz.

 

clip_image006

Resim 03

Add domain butonuna tıklayarak kullanacağımız domaini yazıyoruz.

clip_image008

Resim 04

Alan adımızı yazdıktan sonra “Next” butonuna tıkllıyoruz.

clip_image010

Resim 05

Alan adını doğrulamak için external DNS paneline bir adet TXT kaydı girmemiz gerekiyor. Bu sebeple “Add a TXT record instead” seçeneğini seçerek işlemlere devam ediyoruz.

clip_image012

Resim 06

Office 365’in bizim için üretmiş olduğu doğrulama kaydını external DNS paneline girişini yapıyoruz.

clip_image014

Resim 07

Benim kullandığı alan adına ait external DNS GoDaddy üzerinde bulunduğu için GoDaddy panelinde TXT kaydını girme işlemini gerçekleştiriyorum.

clip_image016

Resim 08

TXT kaydını ekleme işlemi bittikten sonra Office 365 Admin Center’a geri dönüp, alan adı doğrulama işlemini tamamlıyorum.

clip_image018

Resim 09

Doğrulama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra “Exit” diyerek, şimdilik diğer DNS kayıtlarını eklemek istemediğimizi belirtiyoruz.

clip_image020

Resim 10

“Exit” dedikten sonra alan adımızı doğrulamış oluyoruz.

clip_image022

Resim 11

Sonrasında Google Apps üzerinde olan kullanıcıları Office 365’e üzerinde oluşturuyoruz.

clip_image024

Resim 12

“Add a user” butonuna tıklayarak, kullanıcı oluşturma işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Çok fazla sayıda kullanıcınız var ise CSV import yöntemi veya lokal domaindeki kullanıcıları direkt olarak Office 365 üzerinde oluşturmak istiyorsanız Azure AD Connect ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Benim panelimde kullanıcı sayısı az olduğu ben tek tek ekleyerek bu işlemi gerçekleştireceğim.

clip_image026

Resim 13

clip_image028

Resim 14

clip_image030

Resim 15

Kullanıcıları Office 365 panelinde oluşturma ve lisans atama işlemlerini tamamladık.

clip_image032

Resim 16

Google Apps üzerindeki kullanıcı e-posta kutularında bulunan mailleri Office 365 e-posta kutularına taşıma işlemlerini gerçekleştirmek için Office 365 Admin Center -> Users -> Data Migration seçeneğine geliyoruz.

clip_image034

Resim 17

“Other email sources…” seçeneğine tıkllıyoruz.

 

clip_image036

Resim 18

Google Apps ortamına bağlanmak için gerekli olan bilgileri aşağıdaki şekilde giriyoruz.

clip_image038

Resim 19

Kullanıcıların Google Apps üzerindeki parolaları girip, “Start migration” butonuna tıklıyoruz.

clip_image040

Resim 20

Google Apps üzerinde bulunan e-posta hesaplarındaki maillerin Office 365’e aktarılma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

clip_image042

Resim 21

 

 

 

Geçiş işlemi sürecinde “Status” başlığı altında aşağıdaki süreçleri göreceğiz.

1.      Starting

2.      Queued

3.      Syncing

4.      Synced

Durum “Synced” ise IMAP migraiton ile mail taşıma işlemleri belirli aralıklarla senkronizasyon işlemini devam edecektir.

Mail taşıma işlemleri tamamlandıktan sonra “Close Connection” butonuna tıklayarak bağlantıyı kapatıyoruz.

clip_image044

Resim 22

Artık en son olarak MX ve diğer DNS kayıtlarınınn güncelleme işlemini external DNS panelinden gerçekleştirdikten sonra mail hizmetini Office 365 üzerinden sağlıyoruz.

clip_image046

 

Resim 23

Bu makalemizde Office 365 Admin Center Preview ile IMAP migration işlemlerini anlatmış olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.