Haberler

Neuralink, Bu Maymunun Zihniyle “Pong” Oynadığını Söylüyor

Elon Musk’ın girişimlerinden biri olan Neuralink, bir maymunun zihin gücüyle Pong oyunu oynadığı iddia edilen bir video yayınladı.

Elon Musk’ın beyin-makine arayüzü geliştirmeye odaklanan şirketi Neuralink, YouTube’da yalnızca zihnini kullanarak ekrandaki imleci hareket ettiren bir maymunu gösteren bir video yayınladı.

Videonun isimsiz anlatıcısı, 9 yaşındaki bir makak maymunu olan Pager’a, videonun çekilmesinden yaklaşık altı hafta önce bir Neuralink implante edildiğini söylüyor. Maymuna, ilk olarak metal bir pipetle verilen bir muz smoothie ödülü için bir joystick ile video oyunları oynaması öğretildi. Bunu yaparken Neuralink cihazı, hangi nöronların ateşlendiği hakkında bilgiyi kaydetti (esasen hangi bölgelerin ateşlendiğini kaydederek el hareketlerini tahmin etmeyi öğreniyordu). Kalıpları öğrendikten sonra, Pager’ın oyunu oynamak için kullandığı joystickin bilgisayarla bağlantısı kesildi. İlgili videoda maymun sadece joystick olmadan sadece zihnini kullanarak oyunu oynamaya devam ediyor gibi görünüyor.

Bu tür bir bilimsel konuda böyle bir paylaşım oldukça olağandışı. Normalde, bunun gibi videolar, bilimsel dergilerde yayınlanan hakemli makaleler için tamamlayıcı malzemeler olarak sunulur. Bu belgeler, diğer bilim adamları tarafından kontrol edilebilecek veriler içerir. Bir maymunun beyin implantı kullanarak video oyunları oynayabileceği çok da sıradışı bir fikir değil. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile felçli bir adam bira içmek için robot kolu ve Neuralink olmayan bir beyin implantı kullanmıştı.

Temmuz 2019’da Musk, beynine Neuralink implantı yerleştirilmiş bir maymunun bir bilgisayarı kontrol edebildiğini açıklamıştı. O zamandan beri, domuzlarda Neuralink teknolojisinin tanıtımlarını gördük. Bugün ise Musk, Neuralink’in felçli bir kişinin başparmaklarını akıllı telefonda kullanan bir kişiden daha hızlı tweet atmasına izin verebileceğini söylediği bir tweet attı. Bir sonraki tweetinde ise daha sonraki hedeflerinin, beyindeki Sinir Bağlantılarından büyük vücut sinir kümelerindeki Sinir Bağlantılarına sinyaller göndermek, “böylece, örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlamak” olduğunu söyledi.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

LinkedIn, 500 Milyon Kullanıcının Bilgilerinin Sızdırılması Hakkında Bir Açıklama Yaptı
Twitter, Clubhouse’u 4 Milyar Dolara Satın Almak İçin Görüşmeler Yaptı
Küresel Çip Kıtlığı iPad ve MacBook Üretimini de Vurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.