Haberler

Pinterest Türkiye’ye Temsilci Atadı

Pinterest, 7253 sayılı kanun kapsamında Türkiye’ye temsilcisini atadı. Böylelikle Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan, yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Pinterest’in Türkiye’ye temsilci atadığını duyurdu.

Kamuoyunda “sosyal medya yasası” olarak bilinen düzenleme kapsamında, Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya şirketi kalmadı.

Türkiye’de 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Türkiye’de yoğun kullanılan Facebook, Instagram (Facebook), LinkendIn, VKontakte (VK), YouTube (Google), Dailymotion, TikTok, Spotify, Netflix gibi dijital teknoloji şirketleri, Türkiye’de temsilcilik açmaya karar veren şirketler arasında yer almıştı. 

Son olarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya düzenlemesi kapsamında Pinterest’in de Türkiye’ye temsilci atadığını duyurdu. Bakan Yardımcısı Sayan, “Haberler güzel. 7253 sayılı kanun kapsamında Pinterest de bugün Türkiye’ye temsilcisini atadı. Böylelikle ülkemizde günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan şu ifadeleri kullandı;

Bu şekilde Türkiye’deki vatandaşların dijital dünyadaki haklarının artık daha etkin korunacağını belirten Sayan, “Vatandaşlarımız karşılarında muhatap bulabilecek, sosyal ağlardaki mağduriyetleri daha hızlı giderilecek” diye yazdı. Sayan, şöyle devam etti:

  • “1 Ekim 2020 itibariyle başlayan süreci hatırlayacak olursak, kanunda kademeli olarak; idari para cezası, reklam yasağı ve bant daraltma yaptırımları getirilmişti. Bant daraltma yaptırımı uygulanmadan sosyal ağların ülkemize gelmesini sevindirici buluyoruz.

  • Vatandaşlarımızın haklarını korumak için yaptığımız düzenlemenin getireceği faydaları, ilerleyen dönemlerde çok daha net göreceğiz. Bu düzenlemeye öncülük eden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘a ve süreci yöneten Bakanımız Adil Karaismailoğlu‘na şükranlarımı sunuyorum. 

  • Sosyal ağlara ilişkin düzenlemeyi, dünyanın birçok ülkesine örnek olacak şekilde 7253 sayılı kanunu hayata geçiren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımızı, destek veren STK ve basın kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Hayırlı olsun.”

Kaynak: tr.sputniknews.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Mercedes-Benz StartUP 2021 Başvuruları Devam Ediyor

LinkedIn, 500 Milyon Kullanıcının Bilgilerinin Sızdırılması Hakkında Bir Açıklama Yaptı

Fortinet Kritik Zafiyetler İçin Kullanıcılarını Uyardı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.