Blog

Net::err_cert_common_name_invalid Hatası ve Çözümü

err cert common name invalid hatası

Google Chrome, en popüler web tarayıcılarından biridir. Ancak, bazı kullanıcılar bir web sitesi açmaya çalışırken Chrome’da NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID ile karşılaştıklarını söyler. 

“Your connection isn’t private – Bağlantınız gizli değil” hatası olarak da bilinen net:err_cert_date_invalid, err_ssl_protocol_error mesajına benzer nispeten yaygın bir SSL sertifikası hata mesajıdır. Hata, Android, Windows, Mac, Ubuntu ve benzeri birçok platformda görünür.

NTE::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasının olası bazı nedenleri aşağıdaki şekildedir:

 • Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin sunucu yapılandırmasında oluşan bir sorun
 • Üçüncü taraf uzantılar
 • Güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımı gibi güvenlik programları

İlgili İçerik: 509 Bandwidth Limit Exceeded Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Net::err_cert_common_name_invalid Hatası Çözümü

Aşağıdaki listede NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasının olası nedenlerini ve çözümlerini bulabilirsiniz:

1. SSL/TLS Sertifika Yapılandırmasını Kontrol Edin

Siteniz/alan adınız SSL/TLS sertifikasında yoksa “NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası görürsünüz. Bunun nedeni, site URL’si ile sertifika arasındaki uyumsuzluktur. Bu nedenle, tarayıcınızdan yüklenen sertifikayı adres çubuğu bölümünden kontrol edin. Alan adınıza SSL verilmediyse, bunu sunucu kontrol panelinizi kullanarak düzeltmeniz gerekir. Sertifika SAN veya wildcard ise, tarama alan adının ve alt alan adının SAN ve Wildcard sertifikası kapsamında olduğundan emin olun.

2. Sorunlu Uzantıyı Bulun

Chrome’da bir web sitesini ziyaret etmeye çalıştığınızda “NTE::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” sorunuyla karşılaşırsanız, belirli bir üçüncü taraf uzantısında bir sorun olabilir. Sorunlu uzantıyı aşağıdaki adımlarla kontrol edebilirsiniz:

 • Uzantılarınızı yönetmek için Chrome’u açın ve adres çubuğuna chrome://extensions/ yazın.
 • Tüm uzantıları devre dışı bırakın.

Tüm uzantıları devre dışı bıraktıktan sonra “NTE::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” sorununun hala devam ettiğini fark ederseniz, sorun uzantılarda olmayabilir. Sonraki adımlara atlayabilir ve 2. yöntemi deneyebilirsiniz.

 • Uzantılarınızdan birini etkinleştirin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek için hatayı gösteren siteye tekrar göz atın.

Sorunlu uzantıyı bulana kadar uzantılarınızı tek tek test etmek için yukarıdaki adımları izleyin. Ardından, soruna neden olan uzantıyı kaldırın.

İlgili İçerik: DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

3. Önbelleği ve Verileri Temizleyin

Bazen bozuk önbellek veya tanımlama bilgileri, Chrome’da NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasına neden olabilir. Düzeltmek için önbelleği ve verileri temizlemeyi deneyebilirsiniz.

 • Tarama verilerini temizle ayarlarına gitmek için Chrome’da Ctrl + Shift + Del tuşlarına basın.
 • Çerezleri ve diğer site verilerini ve önbelleğe alınmış resimleri ve dosyaları kontrol edin.
 • Verileri temizle’yi tıklayın.

4. Proxy Ayarlarını Kontrol Edin

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID sorununu çözmenin başka bir yolu da, tarama ortamınız üzerinde doğrudan etkisi olan proxy ayarlarınızı kontrol etmektir.

 • Aramayı açmak için Win + S tuşlarına basın.
 • inetcpl.cpl yazın ve ardından İnternet Özelliklerine erişmek için Enter tuşuna basın.
 • Bağlantılar sekmesine gidin. Yerel Alan Ağı (LAN) ayarları bölümünde, LAN ayarları’na tıklayın.
 • Yalnızca ayarları otomatik olarak algıla’yı işaretlediğinizden emin olun ve ardından Tamam’ı tıklayın.

Ardından Google Chrome’u yeniden başlatabilir ve ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID’in kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol edebilirsiniz.

5. Antivirüs veya Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırakın

Bazı virüsten koruma yazılımları, SSL sertifikalarını veya bağlantılarını engelleyebilir. Bu nedenle, üçüncü taraf antivirüs yazılımı ve Windows Güvenlik Duvarı dahil olmak üzere güvenlik programlarınızı geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyebilir ve ardından, hatanın hala devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

6. Google Chrome’u Güncelleyin

Eski programlar ayrıca Chrome’da “NET:: ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatasına neden olabilir. Sorunu yukarıdaki çözümlerle çözemezseniz, Google Chrome’u güncellemeyi deneyebilirsiniz.

7. Tarih ve Saati Kontrol Edin

Bazen Chrome tarayıcı, cihazınızdaki yanlış tarih ve saat nedeniyle bir NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatası gösterir. Bu nedenle, tarih/saat ayarlarını yeniden kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

8. Hem WWW hem de WWW Olmayan Sürümde SSL/TLS Sertifikasını Kontrol Edin

SSL/TLS sertifikaları, alan adınızın WWW ve WWW olmayan sürümlerine varsayılan olarak yüklenmeyebilir. Bu durumda, her iki web sitesi sürümünde de SSL/TLS sertifikası oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde, WWW’den WWW olmayan sürüme yönlendirmede hatayla karşılaşırsınız. Bu nedenle, ya her iki sürüme de uygun bir SSL sertifikası kurun ya da yeniden yönlendirmeyi kaldırın. Simple SSL WordPress eklentisini yükleyerek hatayı düzeltmeyi de deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak yukarıdaki çözümler hem web sitesi yöneticilerine hem geliştiricilere hem de kullanıcılara yardımcı olmayı amaçlar. SSL sertifikası hataları her iki grubu da rahatsız edebilir, ancak ikisi arasındaki çözümler çok farklıdır. Web sitesi yöneticilerinin, SSL sertifikalarının geçerli olduğunu, doğru alan adına ayarlandığını ve saygın bir Sertifika Yetkilisi tarafından güvenli olarak tanındığını kontrol etmesi gerekir. Kullanıcılar ise, tarayıcı ayarlarının veya uzantılarının, antivirüs yazılımlarının veya proxy ayarlarının HTTPS sitelerine bağlanma yeteneklerini engellemediğini kontrol etmelidir.

Bir web sitesi yöneticisiyseniz ve hala sorun yaşıyorsanız veya bu hatanın nedenini bulamıyorsanız, lütfen SSL sertifikanızı satın aldığınız şirketle iletişime geçin. 

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu