Blog

Migration sonrası Outlook bağlantı ve hesap ekleme sorunu

İster on-prem Exchange’den ister 3rd party bir sağlayıcıdan Microsoft 365’e geçiş yapıyor olun bu sorunla karşılaşmanız çok olasıdır.

Sorunun nedeni şu; Mail sunucusu değişmesine rağmen e-posta adresiniz aynı kalıyor. Siz Outlook’a hesap eklemek istediğinizde yine aynı e-posta adresini giriyorsunuz. Outlook da gidip bu adres için kayıt defterinde zaten bir Autodiscover kaydı olacaktı ben ona bi bakayım diyor. O Autodiscover kaydı da eski e-posta sunucunuzu işaret ettiği için hesap ekleme işlemi başarısız oluyor. Aslında birçok kaynakta profil kaldırmanın sorunu çözeceği söylense de tekrar profil oluştururken hesap ekleme kısmında parola girme ekranına bile gelemeden hataya düşersiniz. Bunu aşmak için de kullanıcının kayıt defterinde bir kayıt ekleyerek önbellekte bulunan bu AutoDiscover kaydını yok saymak gerekiyor. Fakat AutoDiscover dışında farklı kalıntıların da sorun yaratacağını varsayarak ben size bu işlemi mümkünse 3 adımda yapmanızı öneririm. Birincisi Outlook profilini kaldırın. İkincisi Identities dizininde ve Windows kimlik yöneticisi üzerindeki hesap bilgilerini temizleyin. Üçüncüsü AutoDiscover kaydını yoksaymak için gerekli kaydı oluşturun.

İlk olarak;

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Outlook\Profiles\ dizininde bulacağınız Outlook profilini silin.

Aşağıdaki dizine girin ve Identities altında bulunan mail adresinize dair klasörü silin.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Common\Identity\Identities\

Windows kimlik yöneticisi üzerinden de hesap bilgilerini kaldırmanızda fayda var. Hatta office programlarına oturum açarken hesabınızı bilgisayara iş veya okul hesabı olarak eklediyseniz oradan bağlantıyı kesmenizi tavsiye ederim. Ayarlar>>Hesap>>İş veya Okul hesabı

Son olarak öldürücü dokunuş olan AutoDiscover kaydı için kayıt defterine bir DWORD ekliyoruz. Aşağıdaki dizine gidin ve ExcludeLastKnownGoodUrl Dword’ünü oluşturup değer olarak 1 girin.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Outlook\AutoDiscover

Outlook’u başlattığınızda hesap eklerken Autodiscover kaydına başvurmak yerine sizden kimlik bilgilerini girmenizi isteyecek ve hesap ekleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu