Haberler

Mozilla Firefox, Yanlış Bilgi Endişeleri Sebebiyle Rus Arama Motorlarını Kaldırıyor

Mozilla, arama sonuçlarında tercih edilen devlet destekli içerik raporları nedeniyle Yandex Search, Mail.ru ve OK.ru varsayılan arama sağlayıcılarını Firefox tarayıcısından kaldırdı.

Bu siteler Rusya’da, ayda yüz milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan en popüler üç web sitesidir.

Mozilla 2014 yılında Yandex’i, Rusya’da varsayılan arama motoru haline getirmişti. Ertesi yıl Türkiye’deki kullanıcılar için de aynı uygulamaya gidilerek Yandex varsayılan arama motoru yapıldı.

Firefox 98.0.1’in bugünkü sürümüyle Mozilla, Yandex ve Mail.ru sağlayıcılarını tarayıcının açılır (drop-down) arama menüsünden kaldırdıklarını duyurdu, ancak bunun neden yapıldığına dair herhangi bir ayrıntı vermedi.

Yayınlanan Firefox 98.0.1’in sürüm notlarında “Yandex ve Mail.ru, Firefox’taki açılır arama menüsünde isteğe bağlı arama sağlayıcıları olarak kaldırıldı” ifadesi yer alıyor.

Mozilla yetkilileri, varsayılan arama sağlayıcılarının ve ilgili tüm özelleştirmelerin, eklentilerin, varsayılan yer imlerinin bu sürecin bir parçası olarak kaldırıldığını belirtti. Etkilenen kullanıcıların tarayıcıları, şu anda varsayılan olarak Google arama motoru kullanmaya devam edecek.

Mozilla yetkilileri yapmış oldukları açıklamada, “devlet destekli içeriğin yaygınlığı” nedeniyle Rus kökenli arama motorlarını Rusya, Belarus, Kazakistan ve Türkiye’deki kullanıcılar için kaldırdıklarını söyledi.

Bir Mozilla sözcüsü ise konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Mozilla’nın ilkelerine aykırı olan ve devlet destekli içeriğin yaygınlığını gösteren arama sonuçlarıyla ilgili güvenilir raporlar nedeniyle Firefox’ta Yandex Search’ün kullanımını askıya alıyoruz” dedi.

“Bu, şu an için Yandex Arama’nın Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Türkiye’deki kullanıcılar için varsayılan arama deneyimi (veya varsayılan arama seçeneği) olmayacağı anlamına geliyor. Bu kullanıcıları varsayılan olarak google.com’a yönlendiriyoruz.”

Yandex ve Mail.ru’ya ek olarak, Rus Odnoklassniki sosyal ağının (ok.ru) da bu sürecin bir parçası olarak kaldırıldı. Rus sosyal medyası, mail.ru’nun bir yan kuruluşu olduğu için ilgili engellemeden nasibini almış oldu.

Mozilla, gösterilen devlet destekli içeriklerin tam olarak neler olduğunu açıklamazken, söylentiler bu içeriklerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimini meşrulaştırmaya yönelik olduğu yönünde.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Veeam Backup & Replication İçin Güncelleme Vakti
QNAP, Nas Cihazlarını Etkileyen Linux Zafiyeti İçin Uyardı
Microsoft, VirtualBox için Windows 11 Güncellemelerini Kaldırıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu