Haberler

Microsoft’tan Windows PC’ler İçin Yeni Güvenlik Çipi

Microsoft, AMD, Intel ve Qualcomm ortaklığıyla geliştirdiği Pluton isimli güvenlik işlemcisini duyurdu. İşlemci, ilk kez 2021 yılında çıkacak PC’lerde yer alacak. Pluton, doğrudan PC işlemcisine entegre olarak gelecek.

İşte bugün Microsoft da bu beslemenin ortaya çıkardığı yeni ürününü tanıttı. Şirket, Windows tabanlı PC’ler için ürettiği yeni Pluton güvenlik işlemcisini tanıttı. İşlemci, işlemci dünyasının en dev 3 ismi olan AMD, Intel ve Qualcomm Technologies Inc. ortaklığıyla geliştirildi.

Microsoft’un Windows işletim sistemi, şirketin yeni tanıttığı Pluton güvenlik işlemcisi sayesinde çok daha güvenli bir işletim sistemi olacak. Bunun en büyük nedeniyse TPM’in (Trusted Platform Module) artık ortadan kalkacak olması. TPM, her ne kadar güvenliği artırsa da kötü amaçlı kişiler, işlemci ve TPM arasındaki iletişim kanalını hedef alarak amaçlarına ulaşabiliyorlardı.

Fakat yeni Pluton tasarımı sayesinde bu iletişim kanalına saldırı gerçekleştirmek mümkün olmayacak. Çünkü Pluton tasarımında güvenlik TPM gibi harici bir donanım olarak gelmeyecek. Aksine, çip doğrudan işlemcinin içinde bulunacak. Pluton mimarisini kullanan bilgisayarlar kullanıcılarının kimlik bilgilerini, şifreleme anahtarlarını ve kişisel verilerini koruyacak.

PC’nin işlemcisine entegre olacak olan Pluton, yazılım güncelleştirmelerini Windows Update üzerinden alacak. İlk Pluton tabanlı PC’lerin 2021 yılında gelmesi bekleniyor.

AMD, Microsoft Pluton Hakkında Açıklamalar Yaptı

AMD’de güvenlik bizim en büyük önceliğimizdir ve kullanıcıları en karmaşık saldırılardan korumaya yardımcı olan özellikleri desteklemek için donanım güvenliği platformu tasarımında ön saflarda yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu tedbirin bir parçası olarak AMD ve Microsoft, Xbox One konsolundan başlayıp şimdi PC’de işlemci tabanlı güvenlik çözümlerini geliştirmek ve sürekli iyileştirmek için yakın işbirliği yapıyor. Ürünlerimizi güvenliği göz önünde bulundurarak tasarlıyor ve geliştiriyoruz ve Microsoft’un Pluton teknolojisini yonga düzeyine getirmek, işlemcilerimizin zaten güçlü olan güvenlik yeteneklerini artıracak.

Intel’den Microsoft Pluton Açıklaması

“Intel, Windows PC platformlarının güvenliğini artırmak için Microsoft ile ortak olmaya devam ediyor. Microsoft Pluton’un gelecekteki Intel CPU’larda tanıtılması, Intel donanımı ile Windows işletim sistemi arasında entegrasyonu daha da sağlayacak.“

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

FBI, Hassas Bilgilere Erişmek İçin 140 Robotu İşe Alıyor

Twitter’daki Yeni Özellikler: Ses Odaklı Audio Spaces ve Hikayeler Benzeri Fleets

Oppo X 2021: Yuvarlanabilir Konsept Telefon Tanıtıldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu