Haberler

FBI, Hassas Bilgilere Erişmek İçin 140 Robotu İşe Alıyor

Fiziksel kayıtların elde edilmesi işi artık robotlar ve yapay zekaya devrediliyor. Bu uygulamada önemli adımlardan birini de FBI attı

İçinde fiziksel kayıtların bulunduğu dosyalar ile dolu büyük bir odada bu kayıtları almak için gereken çalışmayı bir düşünün. Şimdi de, kayıtlarla doldurulmuş 360.000 dosya kutusu ile dolu, 250.000 metrekarelik bir tesis hayal ederek sorunu genişletin.

Bunun yanında bu kayıtların sıradan kayıtlar değil, suçları durdurmada ve masum insanları haklı çıkarmada çok önemli olabilecek hassas yasa uygulama kayıtları olduğunu da hesaba kattığımız da yapılacak olan işin önemi daha da artıyor.

Bu durum tam olarak, daha önce dünya çapında 250’den fazla FBI saha ofisinde bulunan FBI kayıtlarının bulunduğu dosyaları toplamak için inşa edilen Winchester, Virginia dosya erişim deposu yöneticilerinin karşılaştığı senaryo. FBI kayıt tutmasıyla ünlü bir kurum, ve bir yüzyılı aşkın sürede toplamış olduğu milyarlarca sayfa kayıt bulunuyor. Bu sayfaların yaklaşık 2 milyarını barındıracak tesisi inşa etme işi de hükümetin Genel Hizmetler İdaresinde. Yeni tesisteki tüm dosyalar için manuel olarak erişimin mümkün olmadığı da çok geçmeden ortaya çıktı.

Durum böyle olunca bu iş de 140 adet robota kaldı. GSA, çeşitli çözümleri inceledikten sonra, robotik teknoloji şirketi AutoStore’dan otomatik bir kayıt dosyalama ve alma sistemi seçti; bu sistem, yalnızca radyo kontrollü robotlar aracılığıyla erişimi kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda dosyaların koridor alanını ortadan kaldıracak şekilde depolanmasına izin vererek alanı optimize ediyor. Tesis içinde robotlar, 360.000 kutunun herhangi birinden istenen öğeleri tanımlamak, bunlara erişmek ve almak için çelik ızgaraların üzerinden manevralar yapıyor.

Autostore CEO’su Karl Johan Lier, söz konusu anlaşma için şu açıklamayı yaptı:

“Yenilikçi depo otomasyon teknolojimizin ABD devlet kurumlarına hizmet verdiğini bilmek bir ayrıcalık ve onurdur. Zarif ve sofistike yüksek yoğunluklu bir şebekede çalışan AutoStore robotlarının çevikliği, verimliliği ve güvenilirliği sayesinde, FBI görevlerini daha etkin bir şekilde yerine getirebilecek ve hayati bilgi yönetimindeki liderliğini sürdürebilecek.”

Birden fazla aday şirket değerlendirmeden geçirildi

Hassas bilgilerin kullandığı herhangi bir kurulumda güvenlik şüphesiz en önemli unsurdur. Üçüncü taraf olan tedarikçinin bilgilere asla erişmemesi ve bu tedarikçinin belirlenmesi aşamasında birkaç adayın incelenmesi de bu güvenliği sağlamak için büyük öneme sahip. AutoStore yazılımı, kayıt ve depo numaralarını izleyerek, sistem tedarikçisinin kayıtlara herhangi bir erişimi olmadan robotların güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayabiliyor. AutoStore merkez ofisi ABD dışında, Norveç’te bulunuyor.

AutoStore’a göre, sistemin dosyalama yoğunluğu, hükümetin kiradan ve tesis alanından tasarruf etmesine imkan tanıyacak. Virginia kompleksi bu yılın başlarında açıldı ve 2022 yılında da tam kapasite ile faaliyete geçmiş olacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu