Haberler

Microsoft Kendi İşlemcilerini Üretmeye Başlıyor

Microsoft Corporation şirketin bulut servislerini çalıştıran sunucularda ve Surface bilgisayarlarda kullanılmak üzere ARM mimarili işlemciler tasarlamaya başladı. Bu başlangıç Intel’in işlemci teknolojilerine olan bağımlılığı azaltmaya yönelik çabaya katkıda bulunuyor.

Apple‘ın kendi bilgisayarları için özelleştirilmiş ARM tabanlı M1 işlemcisi performansıyla büyük beğeni toplamıştı. Benzer bir hamle ile gündeme gelen Microsoft’un Surface serisi bilgisayarlarında ve sunucularında ARM tabanlı özel işlemcisini kullanacağı iddia ediliyor. Teknoloji devlerinin kendi yonga setlerini geliştirmesi sonucu endüstri çapında Intel’e bağlılığın azalmasına ve nitekim Intel hisselerinde düşüşe neden oldu. Dünya’nın en büyük işlemci üreticisi Intel hisselerinde bu yıl %21 oranında düşüş görüldü.

Microsoft Özelleştirilmiş İşlemcilerini Üretmeye Hazırlanıyor

Amazon ve Apple‘dan sonra kendi ARM mimarili işlemci tasarımını ortaya koymak isteyen Microsoft Corp. yakınındaki kaynaklar bu tasarımı özellikle veri merkezleri için geliştirdiğini, dizüstü bilgisayar serisi Surface üzerinde kullanılması için de araştırmalara devam ettiğini iddia ediyor. Şirket daha önce Qualcomm işbirliği ile Surface X Pro’da kullanılan yonga setini üretmişti. Kendi işlemci ekosistemini oluşturan firmaların yazılım ve donanım birimleri arasında bulunan uyum göze çarpıyor. Microsoft’un ARM tabanlı işlemcileri üretmesi sonucu bulut servisleri çalıştıran sunucu birimlerinde ve dizüstü bilgisayarlarında daha stabil bir performans elde edilebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak: Bloomberg

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu