Haberler

Microsoft, Internet Explorer’ı 2022’de Nihayet Emekliye Ayırıyor

Internet Explorer, Haziran 2022 tarihinden itibaren desteklenmeyecek

Microsoft, 25 yıldan fazla bir süre sonra nihayet gelecek yıl Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor. Eskiyen web tarayıcısı, çoğu tüketici tarafından yıllardır büyük ölçüde kullanılmıyordu, ancak teknoloji devi, 15 Haziran 2022’de Edge’i daha da ön plana çıkarmayı amaçlayarak Internet Explorer’ın tabutuna son çiviyi de çakıyor.

Microsoft Edge program yöneticisi Sean Lyndersay, “Windows 10 için Internet Explorer’ın geleceğinin Microsoft Edge’de olduğunu duyuruyoruz” açıklamasını yaptı. “Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, Windows 10’un belirli sürümleri için 15 Haziran 2022’de kullanımdan kaldırılacak ve destek dışı kalacak.”

Windows 10’un Uzun Süreli Hizmet Kanalı’nın (LTSC) kapsamı önümüzdeki yıl Internet Explorer’ı içermeye devam edecek, ancak tüm tüketici sürümleri için destek sona erecek.

Edge için sunulan Internet Explorer modu da alternatifler arasında bulunmakta

İşletmeler alternatif olarak Internet Explorer modlu Microsoft Edge’i kullanmaya devam edebilir. Microsoft, birkaç yıl önce Edge için bir IE modu oluşturdu ve işletmelerin eski web siteleri için yeni Chromium tabanlı tarayıcıyı benimsemelerine olanak verdi. IE modu, şaşırtıcı bir şekilde hala birçok işletme tarafından kullanılan eski ActiveX denetimlerini ve eski siteleri desteklemekte. Microsoft, Edge için sunduğu bu IE modunu en az 2029’a kadar destekleyeceğine dair de söz verdi.

Internet Explorer’ın sonunun ne zaman geleceği uzun zamandır konuşulmaktaydı. Şirket, geçen yıl Microsoft Teams web uygulaması için Internet Explorer 11 desteğini sona erdirdi ve bu yılın ilerleyen günlerinde Microsoft 365 hizmetlerine de erişimini kesmeyi planlıyor. Internet Explorer 11, 17 Ağustos’ta Microsoft’un Office 365, OneDrive, Outlook ve daha fazlası gibi çevrimiçi hizmetleri için artık desteklenmiyor olacak.

Microsoft ayrıca beş yıldan fazla bir süredir insanların Internet Explorer’ı kullanmasını engellemeye çalışıyor. Edge, ilk olarak 2015’te kullanıma sunulduğunda, bu Internet Explorer markasının sonuna dair atılan ilk adım oldu. Firma, o zamandan beri Internet Explorer’ı bir tarayıcıdan ziyade bir “uyumluluk çözümü” olarak nitelendirdi ve işletmeleri eskiyen tarayıcının yerine IE modlu Edge kullanmaya teşvik etti.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Windows 10 Mayıs Güncellemesi Uzaktan Çalışma Odaklı İyileştirmeler İle Çıkış Yaptı
Zoom, Büyük Sanal Etkinlikler İçin Yeni Bir Platform Duyurdu
Samsung, İki Noktadan Katlanabilen OLED Panelinin Tanıtımını Yaptı

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.