Haberler

Windows 10 Mayıs Güncellemesi Uzaktan Çalışma Odaklı İyileştirmeler İle Çıkış Yaptı

Mayıs güncellemesi normalden daha küçük kapsamlı özellikler içeriyor

Microsoft’un belirli periyotlar ile yayınladığı büyük Windows 10 güncellemesi, uygun cihazlarda kullanıma sunulmaya başladı. Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi, tek bir makinede birden çok Windows Hello kamerasını kullanabilmek gibi değişikliklerle uzaktan çalışma ortamlarını iyileştirmeye odaklanıyor.

Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesindeki (sürüm 21H1) yeni özellikler:

  • Hem harici hem de dahili kameralar kullanıldığında, varsayılan olarak harici kameranın seçilebileceği Windows Hello çoklu kamera desteği,
  • Windows Defender Application Guard performans iyileştirmeleri,
  • Windows Yönetim Araçları (WMI) Grup İlkesi Hizmeti (GPSVC) için uzaktan çalışma senaryolarını destekleme odaklı performans iyileştirmeleri.

Microsoft, genellikle ilkbaharda daha kapsamlı ve daha fazla özellik içeren, sonbaharda ise daha küçük ölçekli yenilikler içeren Windows 10 güncelleme paketleri sunmaktaydı. Ancak şirket, 2021 için bu alışkanlığını değiştirmiş gibi görünüyor. Bu nedenle, Ekim ayında gelecek olan güncelleme muhtemelen çok daha fazla yeni özellik içeriyor olacak.

Bir sonraki büyük güncelleme, yeni sistem simgeleri ve Dosya Gezgini iyileştirmeleri içermesinin yanı sıra Windows 95’den kalma simgelerin de tamamen kaldırılmasını sağlayacak. Ekim güncellemesi aynı zamanda birden fazla monitör kullanıldığı takdirde çözünürlük ayarlaması sorunu yaşayan uygulamalar ile ilgili sorunları da çözecek. Buna ek olarak Xbox Auto HDR özelliği ile Bluetooth ses desteğinin iyileştirilmesi de Ekim güncellemesi ile kullanıcılara sunuluyor olacak.

Bugün yayınlanan Mayıs 2021 güncellemesi alışılmışın dışında o kadar küçük ki, muhtemelen birçok kullanıcı güncellemenin yüklendiğinin farkına bile varmayacak. Microsoft, özelliklerin kullanmış olduğunuz Windows 10 bilgisayarınızda gizlenebilmesi için özel bir etkinleştirme paketi kullanıyor. Güncellemenin yayınlanması ile saklanan özellikler kullanılabilir olacak.

Her zaman olduğu gibi, Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi Windows Update ile yükleniyor olacak. Ancak servise girdiğinizde yeni güncellemeyi henüz göremiyorsanız, bunun nedeni Microsoft’un uyumluluk sorunu yaşamamak için güncellemeleri dalgalar halinde yayması olabilir. Eğer size sunulmadan önce yeni güncellemeyi kullanmış olduğunuz cihaza yüklemek istiyorsanız bu link üzerinden gerekli adımları izleyerek ilgili yüklemeyi yapabilirsiniz.

Kaynak: theverge.com

Diğer haberler

Android 12’nin Açık Beta Sürümü Yayınlandı
Microsoft Teams Kişisel Kullanıma Sunuldu
Microsoft IIS İçin Zafiyet Kodu Yayınlandı – HTTP Protocol Stack RCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.