Blog

Microsoft Bulut Çözümleri ve Güvenlik Mimarisi

Microsoft Bulut Çözümleri ve Güvenlik Mimarisi, Microsoft’un bulut hizmetlerini, platformlarını ve araçlarını kullanarak, en iyi güvenlik uygulamalarına güçlü bir vurgu yaparak bulut tabanlı çözümlerin tasarlanmasını ve uygulanmasını ifade eder. Yalnızca bir bulut çözümünün işlevsel gereksinimlerini karşılamakla kalmayıp aynı zamanda verileri, uygulamaları ve altyapıyı çeşitli tehditlerden ve güvenlik açıklarından korumak için bize güçlü güvenlik önlemleri içeren bir yol haritası sunar.

Microsoft Bulut Çözümleri ve Güvenlik Mimarisinin temel bileşenleri beraber inceleyelim:

 • Bulut Hizmetleri: Ölçeklenebilir, esnek ve verimli çözümler oluşturmak için Microsoft’un Microsoft Azure ve Microsoft 365 gibi bulut hizmetlerinden yararlanılır. Azure, bilgi işlem, depolama, veritabanları, ağ iletişimi, analiz, yapay zeka ve daha fazlasını içeren çok çeşitli hizmetleri biz kullanıcılara sunar.
 • Tasarım ve Mimari: Kuruluşunuzun iş hedefleri ve gereksinimleriyle uyumlu, iyi yapılandırılmış bir güvenlik mimarisi oluşturmak. Bu, tasarı ve mimariye kaynak sağlamak ile berraber, ağ oluşturma, veri depolama, uygulama dağıtım modellerini ve entegrasyon modellerini planlamamıza imkan sunar.
 • Güvenlik Önlemleri: Verilerinizi ve uygulamalarınızı korumak için en iyi güvenlik uygulamalarını uygular. Kimlik ve erişim yönetimini, şifrelemeyi, tehdit tespitini, güvenlik açığı yönetimini ve GDPR, HIPAA vb. uyumluluk ve yönetişim  düzenlemeleriyle uyumuludur.
 • Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM): Kullanıcı kimliklerini yönetmek ve kaynaklara erişimi kontrol eder. Microsoft’un Azure Active Directory (Azure AD), çoklu oturum açma (SSO), çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ve kimlik federasyonu sağlamada önemli bir rol oynar.
 • Veri Koruma: Hem bekleyen hem de aktarım halindeki hassas verileri korumak için şifreleme ve erişim kontrollerini uygular. Microsoft, şifreleme anahtarlarını ve gizli dizileri yönetmek için Azure Key Vault gibi araçları kullanıcıların hizmetine sunar.
 • Ağ Güvenliği: Güvenli uzaktan erişim için güvenlik duvarları, sanal ağlar, ağ güvenlik grupları ve Azure Bastion dahil olmak üzere güvenli ağ yapılandırmalarının tasarlanmasını sağlar.
 • İzleme ve Günlüğe Kaydetme: Güvenlik olaylarını ve anormalliklerini tespit etmek ve bunlara yanıt vermek için izleme ve günlüğe kaydetme çözümlerinin uygulanması. Azure Monitor ve Azure Güvenlik Merkezi, bulut kaynaklarının güvenlik durumuna ilişkin öngörüler sağlayan araçları kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.
 • Uyumluluk ve Yönetişim: Bulut çözümünün endüstri standartlarına ve düzenleyici gereksinimlere uygunluğunun sağlar. Buna sürekli izleme, denetim izleri ve uyumluluk raporlamasıda dahildir.
 • DevSecOps Entegrasyonu: Güvenlik uygulamalarını geliştirme ve operasyon yaşam döngüsüne dahil ederek kuruluşların güvenlik sorunlarını sürecin başında belirlemesine ve çözmesine olanak tanır.
 • Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği: Veri yedekleme, felaket kurtarma ve beklenmeyen arıza veya felaket durumunda iş operasyonlarının sürdürülmesine yönelik stratejileri tasarlamanızı sağlar.
 • Tehdit İstihbaratı ve Müdahale: En son güvenlik tehditleri ve güvenlik açıkları hakkında bilgi sahibi olmak ve güvenlik olaylarına etkili bir şekilde müdahale etmek için etkili bir plana sahip olmanızı sağlar.

Microsoft, BT profesyonellerine güvenli bulut çözümleri tasarlama ve uygulama konusunda yardımcı olacak çeşitli kaynaklar, belgeler ve araçlar sunar. Bu kaynaklar mimari tasarım modellerini, en iyi uygulamaları, referans mimarileri ve buluta özgü güvenlik özelliklerini içerir.

Bulut güvenliğinin, devam eden bir süreç olduğunu ve BT profesyonellerinin gelişen tehdit ortamları konusunda güncel kalmaları ve stratejilerini belirlerken yeni zorlukların üstesinden gelecek şekilde sürekli olarak güvenlik mimarilerini güncel unutmaları önemlidir.

Kaynak: Microsoft

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu