Haberler

Microsoft Azure Active Directory Artık Microsoft Entra ID Olarak Yeniden Adlandırılıyor

Microsoft, bugün yaptığı duyuruyla, Azure Active Directory (Azure AD) adının Microsoft Entra ID olarak değiştirileceğini açıkladı. Bu yeniden markalama, herkes için güvenli erişim deneyimlerini basitleştirmeyi ve kullanıcılara birleşik ve genişletilmiş Microsoft Entra portföyünde daha kolay bir kullanım sağlamayı amaçlıyor.

Azure AD’nin Microsoft Entra ID olarak yeniden adlandırılmasıyla birlikte, kuruluşunuzun ve yatırımlarınızın korunmasına yönelik çalışmalarınız kesintisiz bir şekilde devam edecek. Mevcut yapılandırmalar ve entegrasyonlar aynı şekilde çalışmaya devam edecek ve sizden herhangi bir eylem gerektirmeyecek. Yeni isim, Ağustos 2023’te Microsoft ürün deneyimlerinde görünmeye başlayacak.

Sizden herhangi bir eylem yapmanız beklenmiyor. Azure AD yeteneklerine Azure portalı, Microsoft 365 yönetim merkezi ve Microsoft Entra yönetim merkezi üzerinden erişmeye devam edebilirsiniz.

Yalnızca ad değişiyor. Geçişin sizin ve kuruluşunuz için sorunsuz olması için Azure AD yeteneklerinde, API’lerde, oturum açma URL’lerinde, PowerShell komutlarında, Microsoft Authentication Library (MSAL), geliştirici deneyimlerinde veya araçlarda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Azure AD ve Azure AD içeren Microsoft 365 planlarının tüm lisanslama planları ve fiyatlandırması aynı kalacak, yalnızca lisanslama planlarının görüntülenen adları değişecektir. Hizmet planı görüntülenen adları 1 Ekim 2023 tarihinde değişecektir.

Yeni isim yayınlandığında, tüm Azure AD özellikleri de yeni isim altında yer alacaktır. Örneğin, Azure AD Koşullu Erişim Microsoft Entra Koşullu Erişim olarak adlandırılacak, Azure AD MFA Microsoft Entra MFA olarak adlandırılacak, Azure AD tek oturum açma Microsoft Entra tek oturum açma olarak adlandırılacak vb.

Azure AD adının değişimi için zaman çizelgesi. Bugün yapılan duyuruyla birlikte, Azure AD müşterilerine önümüzdeki değişiklik hakkında bilgilendirme yapılacak. Haberleri Tech Community, Microsoft Entra, Microsoft Azure, Microsoft 365, Microsoft Learn ve diğer iletişim kanallarında göreceksiniz.

Ağustos 2023’ten itibaren, Azure AD adı Microsoft Entra ID adıyla Microsoft ürün deneyimlerinde, yeni yükseltilmiş Microsoft Entra yönetim merkezi, Azure portalı, Microsoft 365 yönetim merkezi ve diğer Microsoft ticari ürünler, belgeler, öğrenme içerikleri ve web sitelerinde değiştirilecektir.

Azure AD’nin Microsoft Entra ID’ye ad değişikliği tamamlanması, 2023 yılının sonuna kadar çoğu ürün deneyiminde tamamlanması beklenmektedir.

Microsoft yaptığı açıklamada;

“Azure AD’yi Microsoft Entra ID olarak değiştirme sebebimiz. Microsoft Entra’yı, kimlik ve erişim ürünlerimiz için yeni bir ürün ailesi olarak tanıttığımızdan bu yana bir yıl geçti. Bu yeni ürün ailesi, Azure AD’nin yanı sıra Microsoft Entra İzin Yönetimi (cloud altyapı ayrıcalık yönetimi ürünü) ve Microsoft Entra Doğrulanmış Kimlik (merkezi olmayan kimlik çözümü) olmak üzere iki yeni ürün içeriyordu.

O zamandan beri Microsoft Entra ailesine birçok yeni ürün ekledik. Microsoft Entra Kimlik Yönetimi, Microsoft Entra İş Yükü Kimliği ve bugün tanıttığımız Microsoft Entra İnternet Erişimi ve Microsoft Entra Özel Erişim gibi yeni ürünlerimizi ekledik. Böylece, herhangi bir kimlik için herhangi bir kaynağa güvenli erişim sağlayan çözümlerin tam bir repertuarını sunma sözümüzü yerine getirmiş olduk.

Müşterilerimiz, Azure AD’yi yanı sıra yeni Microsoft Entra ürünlerimizi de başarıyla kullanmaya devam etti. Avanade ve Condatis gibi müşterilerimiz, Microsoft Entra ile birleşik güvenli erişim vizyonumuzu hayata geçirerek Azure AD yanında yeni ürünlerimizi de başarılı bir şekilde kullanmaktadır.

Tüm kimlik ve erişim yeteneklerini Microsoft Entra adı altında birleştirerek, genişletilmiş portföyümüzdeki tüm ürünleri ve yetenekleri daha kolay kullanmanızı ve gezinmenizi sağlayarak her erişim noktası için en güçlü korumaları sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca, tüm kimlik ürünlerimiz için “ID” terimini kullanımını standartlaştırıyoruz: Microsoft Entra ID, ID Koruma, ID Yönetimi, Harici ID, İş Yükü ID ve Doğrulanmış ID.”

Kaynak: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-entra-azure-ad-blog/azure-ad-is-becoming-microsoft-entra-id/ba-p/2520436

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu