Haberler

Facebook, AR Kontrolcüsü Olarak Kullanılacak Akıllı Saat Geliştiriyor

Facebook, gelecekteki artırılmış gerçeklik projeleri için kontrolör görevi görecek bir akıllı saat geliştiriyor.

Yayınlanan haberlere göre Facebook arttırılmış gerçeklik projelerinde kullanılmak üzere yeni bir akıllı saat geliştiriyor. Haberde, cihazın 2022’nin ortalarında piyasaya sürülebileceği ve birden fazla kameraya sahip olabileceği iddia edildi.

Ancak üst düzey bir Facebook yöneticisi, akıllı saatin henüz ilk aşamalarında olduğunu ve asla halka açıklanmayabileceğini söyledi.

“Her alanda teknolojilere yatırım yapıyoruz… araştırma yapmak her zaman ürünün geliştirilmesi ile sonuçlanmaz” dedi.

Ayrılabilir Ekran

Saatin geliştirme sürecinde olduğu, isimsiz kaynaklara atıfta bulunan teknoloji haber sitesi Verge tarafından ortaya çıkarıldı.

Sitenin bildirdiğine göre saat, Instagram da dahil olmak üzere Facebook’un ağlarıyla entegre çalışabilecek iki kameralı ayrılabilir bir ekrana sahip olacak.

Verge söz konusu proje için, “Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in, Facebook’un insanlara ulaşma yeteneğini büyük ölçüde kontrol eden iki büyük platformun yaratıcısı olan Apple ve Google’ı saf dışı bırakabilme adına daha fazla tüketici cihazı oluşturma planının bir parçası.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca cihazın, Facebook’un geliştirdiğini açıkladığı artırılmış gerçeklik gözlüklerine bağlanan bir kontrolcü olarak planlandığı belirtildi.

Ek olarak Facebook Reality Labs başkan yardımcısı Andrew Bosworth da ana akım akıllı saatlerin benzeri bir ürün çıkarmayı reddederken, AR kontrolcüsü olarak görev yapacak bir saat çıkarma fikrine de onay verdi.

Andrew Bosworth’un konu ile ilgili attığı tweet

Facebook benzer bir “kontrolör” fikrini Mart ayında duyurmuş ve araştırmacılarının sinir sinyallerine dayalı olarak el hareketlerini algılayabilen bir bileklik tasarladığını söylemişti.

Teknoloji devi, her zaman harici güçlü bilgisayarlar gerektirmeyen düşük maliyetli VR’ı öne çıkaran Oculus başlık yelpazesiyle sanal gerçeklikte güçlü bir oyuncu olarak faaliyet gösteriyor.

Ancak, yeni ürünlerini kullanmak için bir Facebook hesabı gerektirdiğinden dolayı da VR topluluğu tarafından bir hayli eleştiri aldı.

Artırılmış gerçeklik, yansıtılan görüntüleri gerçek dünya görüntüsü ile birleştiridiği için sanal gerçeklikten farklı özellikler taşıyor.

Türün en iyi bilinen örnekleri arasında Google’ın istenen başarıyı yakalayamayan Glass gözlükleri ve Microsoft’un Hololens platformu sayılabilir.

Apple gibi diğer teknoloji devlerinin de AR teknolojisinin gelecekteki ana akım ürünleri üzerine araştırma yaptığı biliniyor.

Birincil Rakip

Geçtiğimiz dönemde Google tarafından satın alınan fitness akıllı saat markası olan Fitbit’i satın almak için ana teklif verenlerden birinin Facebook olduğu biliniyor.

Google’ın kendi WearOS akıllı saat işletim sistemi, Apple’ın WatchOS’unun ana rakibi olarak görülse de yine de birçok önemli özellikten yoksun.

Google, Fitbit’i satın aldıktan sonra yakında çıkacak olan WearOS 3’ün Samsung’un Tizen saat sistemiyle birleşeceğini duyurdu.

Teknoloji devinin aldığı bu karar, Apple ile daha etkili rekabet edebilme adına atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: bbc.com

Diğer haberler

Oyun Firması EA Siber Saldırıya Uğradı ve Kaynak Kodları Çalındı
Facebook, Uzaktan Çalışma Planını Uzun Vadeli Olarak Tüm Personeli İçin Genişletti
iOS 4, Bir Uygulama ile Yeniden Hayat Buldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.