Haberler

Mark Zuckerberg: “WhatsApp, iMessage’dan Daha Güvenli”

WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bugün Instagram hesabından yaptığı paylaşımda WhatsApp’ın iMessage’dan daha güvenli bir araç olduğunu söyledi. Zuckerberg’in açıklamaları haberimizde.

Mark Zuckerberg WhatsApp

Meta’nın kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda WhatsApp’ın yeni özelliklerinden bahsederken Apple’ın mesajlaşma uygulaması iMessage’ı hedef aldı. Hem normal mesajlaşmada hem de grup sohbetlerinde verilerin uçtan uca şifreleme ile korunduğunu belirten Zuckerberg, WhatsApp’a yeni getirdikleri sohbet balonları özelliğine dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl tanıttıkları uçtan uca şifrelenmiş yedeklemelere de değinen Zuckerberg tüm bu özelliklerin iMessage’da yer almadığını belirtti.

Mark Zuckerberg’in paylaşımında yer alan ifadelerin tam metni şu şekilde;

“WhatsApp, grup sohbetleri de dahil olmak üzere hem iPhone’larda hem de Android’de çalışan uçtan uca şifreleme ile iMessage’dan çok daha özel ve güvenlidir. WhatsApp ile ayrıca tüm yeni sohbetleri bir butona dokunarak paylaşım sonrası kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Hepsine ek olarak geçen yıl uçtan uca şifrelenmiş yedeklemeleri de tanıttık. Tüm bunlar iMessage’da hala bulunmuyor.”

Telegram kurucusu da WhatsApp’ı hedef almıştı

Mark Zuckerberg’in iMessage uygulamasını hedef alan söylemlerinin bir benzeri geçtiğimiz hafta Telegram kurucusu Pavel Durov tarafından WhatsApp’a karşı yapılmıştı. Herhangi bir mesajlaşma uygulaması kullanılacaksa bile bunun WhatsApp olmaması gerektiğini söyleyen Durov, WhatsApp’ın güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu söylemişti. Pavel Durov, WhatsApp’ı hedef aldığı konusunda gelen eleştirilere ise Telegram’ın 700 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olduğunu ve böyle birşeye ihtiyaç duymadıklarını belirtti.

Pavel Durov’un bu açıklamalarına karşılık ise WhatsApp’ın başındaki isim olan Will Cathcart’dan geldi. Cathart, Telegram’ın uçtan uca şifreleme kullanmadığını; kullanabilmek için bir yol bulamadığını, Pavel’in iddialarının da Telegram’ı büyütmek için bir taktik olduğunu söyledi.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu