Haberler

Elon Musk, Twitter’ı Hisse Başına 52.20 Dolara Satın Alıyor

Elon Musk, Twitter’ı bu sefer gerçekten hisse başına 54.20 dolardan satın almak için şirkete teklif sundu. Elon Musk ve Twitter, Musk’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bu teklifi doğruladı.

Twitter, Elon Musk Tarafından Satın Alınıyor

SEC dosyalaması, Elon Musk’ın, Twitter’ı satın almak için Nisan 2022’de önerdiği orijinal şartlar altında kapatacağı haberleri sonrasında geldi. Musk, Twitter hesabı üzerinden, Twitter’a sahip olma fikrine yeniden sıcak baktığını gösteren paylaşımlarda bulundu. Musk paylaşımında, “Twitter’ı satın almak, X’i oluşturmanın hızlandırıcı bir parçası olacak.” dedi.

Musk’ın bu teklifi sonrasında, Twitter’ın yatırımcı ilişkileri hesabı, “Musk’ın SEC’e sunduğu mektubu aldık. Şirketin niyeti, işlemi hisse senedi başına 54.20 dolardan kapatmak.” açıklamasını yaptı. 

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın almak için verdiği teklifte yine hisse başına 54.20 dolara toplamda 44 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Twitter’a iletilen ve anlaşılan teklifin ardından Musk, şirketin platformda bulunan bot hesapların sayısı hakkında yalan söylediğini iddia ederek anlaşmayı iptal ettiğini açıklamıştı.

Twitter ise Musk’ın anlaşmadan çekildiğini belirtmesinin ardından Musk’a mütareke ettiği sözleşmeye uymasını sağlamak adına dava açmış ve dava günü ise 17 Ekim olarak açıklanmıştı. Tulane Üniversitesi’nde iş hukuku profesörü olan Ann Lipton, son gelişmelere dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Sonunda garip olan, en tahmin edilebilir sonun gerçekleşmesi. Elbette davalar mahkemeden önce çözülür ancak şaşırtıcı olan tek şey, Musk’ın daha önceden yapmış olduğu anlaşma fiyatından bir dolar bir düşürememeyi başaramamış olması. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu