Haberler

LAPSUS$ Hacker Çetesinin 7 Şüpheli Üyesi İngiltere’de Tutuklandı

Londra Şehri Polisi, NVIDIA, Samsung, Ubisoft, LG, Microsoft ve Okta’yı hedef alan LAPSUS$ gasp çetesiyle bağlantıları olduğu iddiasıyla yaşları 16 ile 21 arasında değişen yedi genci tutukladı. İlk olarak BBC News tarafından açıklanan gelişme, 16 yaşındaki Oxford merkezli bir gencin grubun beyni olduğunu belirtiliyor. Reşit olmayan kişinin tutuklanan kişilerden biri olup olmadığı henüz belli değil. Takma adı White veya Breachbase olan söz konusu gencin, bilgisayar korsanlığından yaklaşık 14 milyon dolar Bitcoin biriktirdiği iddia ediliyor.

Gençlerin babası yapılan görüşmede “Yakın zamana kadar bunların hiçbirini duymamıştım” dedi. “Hiç hackleme hakkında konuşmazdı ama bilgisayarları çok iyiydi ve bilgisayarda çok zaman harcıyordu. Hep oyun oynadığını düşünmüşümdür.” şeklinde konuştu.

LAPSUS$, yalnızca üç ay gibi kısa bir sürede, saldırı faaliyetlerini hızlandırdı, yüksek profilli hedefleri nedeniyle siber suç dünyasında hızla öne çıktı ve 47.000 aboneye sahip olduğu mesajlaşma uygulaması Telegram’da aktif bir şekilde varlığını sürdürdü. Microsoft, grubu, “izlerini kapatmıyor gibi görünen” ve telefon tabanlı sosyal mühendisliği ve kimlik bilgilerine erişim için hedef kuruluşların ücretli çalışanlarını satın alan benzersiz bir ticaret karışımı kullanan “alışılmışın dışında” bir grup olarak nitelendirdi.

Kaynak: thehackernews.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.