Haberler

Konsollara Uygulanan Ek Vergi Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı

Yeni nesil konsolları bekleyen oyuncular için üzücü haberlerin ardı arkası kesilmiyor.

Bugün Resmi Gazetede yayınlanan kararnameye göre oyun konsollarına uygulanan ek verginin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklandı. 30 Eylül’de dolması beklenen ek verginin yıl sonuna kadar uzatılması yeni nesil konsolları bekleyenler için üzüntüyle karşılandı.

Playstation 5 ve Xbox Series X’ in önümüzdeki ayda satışa çıkacağı konuşulurken, konsollara uygulanan ek vergilerin 30 Eylül’de kaldırılması, yeni nesil konsollara ulaşmayı daha kolay hale getiriyordu. Ancak bugün yayınlanan kararnamede bu sürenin yıl sonuna kadar uzatılması, konsollarını uygun fiyata almak isteyen tüketicilerin biraz daha beklemesini anlamına geliyor.

Geçtiğimiz günlerde yeni nesil konsolların fiyatlarının açıklanmasıyla birlikte, Türkiye’deki oyuncular için konsola erişmenin bedeli uygulanan ek vergiyle birlikte 6000 ila 8000 TL arasında hesaplanıyordu. Eğer ek vergi kaldırılmış olsaydı bu fiyatlar, 4000 ile 5000 arasına gerileyebilirdi. Göründüğü kadarıyla, zaten pahalı olan yeni nesil konsolların, Türkiye’deki oyuncular için ulaşılabilirliği biraz daha yükselmiş oldu.

Yeni Konsollar Ne Zaman Çıkacak ?

Playstation 5′ in Amerika, Japonya ve Kanada gibi ülkeler için 12 Kasım iken, geri kalan tüm ülkelerde 19 Kasım olarak açıklanmıştı. Konsolun Türkiye fiyatı ise belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Xbox tarafında ise 10 Kasım olarak belirlenen çıkış tarihine ek olarak Türkiye fiyatları da açıklanmıştı. Açıklanan fiyatlar Series X için 7499 TL, daha güçsüz olan modeli Series S için, 4599 TL olarak belirlenmişti.

Kaynak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.