Haberler

Kaliforniya Eyaleti’nden Geniş Bant İnternete 7 Milyar Dolar

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, geniş bant altyapısı oluşturmak için üç yıl boyunca 7 milyar doları kapsayan federal kurtarma fonları için öneride bulundu. Yasama organı, Vali’nin Mayıs ayı bütçe önerisini onaylarsa, Kaliforniya Eyaleti, ABD’deki en büyük kamu geniş bant fiber ağ projelerinden biri olacak.

vali kaliforniya newsom

Yetkililerin hazırladığı öneride, yüksek hızlı internet erişiminin, eyaletin ekonomisi, eğitimi, temel sağlık ve refahı için kritik öneme sahip olup uzun vadede kilit bir bileşenin olacağının vurgusu dikkat çekiyor. Ayıca pandemi süreci, hızlı bir internetin eğitim, istihdam ve sağlık amaçları için önemiyle beraber uygun maliyetli kullanımı için önemini göstermiş olduğu vurgulanıyor.

Kaliforniya Valisi’nin sunduğu öneride, eyalet sakinlerinin yüzde 83,4’ü geniş bant kullanıyorken yaklaşık yüzde 52’si 100 Mbps hıza ulaşabiliyor. Şehir merkezlerinden uzak hanelerin yüzde 51,3’ünün 100 Mbps hizmete erişimi olmadığı, merkezden uzak daha kırsal alanlardaki sakinlerin yüzde 28,4’ünün ise hiç internet erişiminin olmadığı belirtiyor. Bu durumda kentsel alanlarda bile erişim noksanlığı devam ettiği görülüyor. 100 Mbps genişbant erişimi olmayan hanelerin neredeyse yarısı eyaletin bu bölgelerinde bulunuyor.

Yaşam kalitesini arttıracak

Şayet öneri onaylanırsa planan geniş bant ağın tamamen kurulması ve çalışması birkaç yıl alacağı ön görülüyor. Pandeminin getirdiği evde çalışma zorunluluğu ve uzaktan eğitimin internet ihtiyacı daha da artmasıyla daha geniş bant internet erişimi ihtiyacı artıyor. Genel geniş bant altyapısı, uzun vadede milyonlarca Kaliforniyalı için internet erişimini iyileştirecek. Öneri gerçekleşirse eyalet ekonomisinin salgından kurtulmasına yardımcı olmak için daha hızlı internet ile uzaktan ofis ve uzaktan eğitim daha sağlıklı ve verimli kullanılabilecek.

Kaynak

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Lutfen superonline in samsun’a verdigi internete bakin!!!!!
    https://ibb.co/5Y1YQ5Z

    Lutfen bu konuyuda gundeme getirelim sayin yetkililer suan turkiyede internet bitmis durumda. 2021 yilindayiz….

  2. Ne yazık ki bu konuda herkes çok dertli. Pek çok kez yurt dışında bulundum hatta bazı ülkelerde 6 aydan fazla kaldım ve internetin en ücra köşelerde bile sorunsuz 100mbit olduğunu görmüştüm. Bu konuda ne kadar sesimizi duyursak bile bu zaman alan bir konu. Ben 10 yıldır bostancıda oturuyorum, burası İstanbulda merkezi bir lokasyon olmasına karşın 5 yıl önce fiber yoktu öyle düşünün. Yani operatörlerede hak vermek lazım. Bakır altyapının fiber e dönmesi için ciddi bir kazı çalışması yapılması gerekiyor. Şehir içinde izin almak, kesinti yapmak, kazı yapmak sorun iken şehir dışında da km ve mesafeler zorlu olabiliyor. Bazen de tabi yatırım maliyeti. Yani örneğin bulunduğunuz lokasyona fiber çekecek ama onun maliyetini 10 yılda çıkaramayacak ise şirket bu işe girmez. Şirket sizin olsa sizde girmezsiniz bu arada çünkü bu toplam yatırımlarınızı etkiler ve hizmet kalitenizi düşürür. Örnek fiber çektiniz ok, para kalmadı bu sefer omurgaya yatırım yapmazsanız fiber olsa bile omurga ve network aktif cihazları bu trafiği kaldırmayacağı için yine yavaş bağlanacaksınız.

  3. Ben farklı bir duruma değinmek istiyorum. 4 yıldır Trabzon’da ikamet ediyorum. Fiber bağlantım var S/O. Son 2 yıldır, yani kotasız internet geldikten sonra gece 11 den itibaren internet bağlantısı gidiyor, 1-2 Mbit. İki sene boyunca 10’dan fazla kayıt oluşturdum, yaptıkları şey uzaktan modemi resetlemek. Hız yavaştır trafik yoğundur anlarım da gece belli saatten sonra neden performans en düşük seviyeye geliyor. Aklıma ilk gelen şu; adamlar cihazları kapatıp tasarruf sağlıyorlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.