Haberler

Amerikan Boru Hattı Şirketi Siber Korsanlara 5 Milyon Dolar Fidye Ödedi İddiası!

Amerika’daki en büyük enerji boru hattı işletmecilerinden biri olan Colonial Pipeline geçen günlerde siber saldırıya uğramış ve boru hatlarındaki yakıt aktarımlarımda kesinti yaşanmıştı. Bu saldırı sonrasında soruşturma başlatılmış ve yaşanan olayın fidye saldırısı olduğu açıklanmıştı. Fidye saldırısı yaşayan şirket verilerini ve sistemleri kaybetmiş ve boru hatlarında kesintiler meydana gelmişti.

Şirket, saldırı sonrası tüm sistemlerini çalışır hale getirerek boru hatlarını yeniden devreye aldı.

Saldırı sonrası çok kısa sürede sistemlerin yeniden çalışır hale gelmesi uzmanlar tarafından fidye ödendi yorumlarına sebep oldu. Özellikle şirketin büyüklüğü ve yapılan işin kritiklik durumu göze alındığında çok da şaşırtıcı değil. Ancak Amerika’da şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilerde Colonial Pipeline resmi açıklama yapmamasına rağmen şirketin fidye ödemediği belirtildi.

Bununla birlikte, Bloomberg , Colonial Pipeline’ın bir şifre çözme anahtarı almak ve sistemlerini geri yüklemek için bilgisayar korsanlarına yaklaşık 5 milyon dolar kripto para ödediğini bildirdi. Araç çok yavaş olduğu için şirket, sistemleri geri yüklemek için yedeklerini kullandığını da bildirdi.

Bu haber, operasyonların hızlı bir şekilde eski haline getirilmesini açıklasa da, CNN saldırganların çalınan bilgileri depolamak için kullandığı ABD’deki aracı sunuculardan “en önemli verileri” aldıktan sonra Colonial Pipeline’ın hızlı bir şekilde kurtarılmasının mümkün olduğunu bildirdi.

Kaynak: bleepingcomputer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.