Blog

İşletmeler Neden Yönetilen Bulut Çözümlerini Tercih Etmeli?

COVID-19 salgını, teknolojinin ve bulutun belirsiz zamanlarda çevrimiçi kalmak için bir zorunluluk olduğunu açıkça ortaya koydu. 2020’de işletmelerin %61’i iş yüklerini buluta geçirdi.

Sizin de işletmeniz buluta geçirmek gibi bir planınız varsa ya da sadece BT iş yüklerinizi yönetilmesini istiyorsanız, her şeyi dahili olarak ele almanın doğru hareket olup olmadığını merak edebilirsiniz. 

 • BT departmanınız, işletmeniz büyüdükçe her şeyin sorunsuz çalışmasını nasıl sağlayabilecek mi?
 • Bir işletme olarak, tüm zamanınızı BT altyapınıza ayırmak için yeterli zamanınız ve kaynağınız var mı?

Cevabınız hayırsa, yönetilen bir hizmet sağlayıcısı (MSP), bu iş yükünü sizin yerinize üstlenir. Böylece dahili BT ekibiniz iş açısından daha kritik görevlere odaklanabilir.

Yönetilen Hizmet Sağlayıcı Nedir?

Yönetilen hizmet sağlayıcılar, genellikle küçük işletmelerin tam zamanlı bir BT departmanına yatırım yapmadan ihtiyaç duydukları 24 saat yardımı almalarına yardımcı olur. Bulutistan gibi bir üçüncü taraf bulut servis sağlayıcı ile yönetilen bulut çözümleri sağladığınızda, Bulutistan aşağıdaki gibi bazı BT görevlerini işletmeniz için yerine getirir:

 • Ağ işlemleri
 • Bilgisayar onarımları
 • Sunucu güncellemeleri
 • Antivirüs kurulumu ve güncellemeleri
 • Güvenlik
 • İzleme
 • Raporlama
 • Yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma
 • Performans analizi

İşletmeniz buluta geçtiyse, bunu zaman içinde sürdürmek için kaynaklara ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, güncel olmayan yazılımlar ve güvenlik açıkları ile verilerinizi ve güvenliğinizi riske atmış olursunuz. Saygın bir “Yönetilen Hizmetler Sağlayıcısı”, BT altyapınızı yüksek bir standartta izlemeniz ve sürdürmeniz için ihtiyaç duyduğunuzda, anında yardım sağlayarak teknik destek sunar.

Bulut vs Yönetilen Hizmet Sağlayıcıları

Yönetilen hizmet sağlayıcıları, bulut hizmet sağlayıcılarından (CSP) farklıdır. Bir CSP; genel, özel veya hibrit bulutta bulut bilişim hizmetleri sunar. CSP’yi sizi buluta taşıyan ve orada tutan bir hizmet olarak düşünebilirsiniz.

Öte yandan bir MSP, ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyle kurum içi BT departmanınızı destekler. Bir CSP’nin aksine, MSP’niz zaman içinde donanım bakımı, güvenlik sorunları ve yazılım güncellemeleri ile ilgilenir.

Yönetilen Bulut Çözümlerinin Avantajları

İşletmeler yönetilen bir bulut hizmet sağlayıcı ile çalıştıklarında BT altyapılarından daha fazlasını elde edebilir. Bulutistan gibi saygın bir bulut servis sağlayıcının “Yönetilen Bulut Çözümü” ile çalıştığınızda, aşağıda listelediğimiz 7 avantaja sahip olursunuz.

1. Maliyet tasarrufu

Yönetilen bulut hizmeti sağlayıcınız, hizmet için sabit, öngörülebilir bir aylık ücret talep eder. Bu sizi aşağıdaki konularda endişelenmekten kurtarır:

 • Dahili bir BT ekibini işe almak ve yönetmek
 • Bakım giderleri
 • Sürpriz faturalar

Basit bir altyapınız varsa, ancak bunu sürdürmek için zamanınız yoksa, yönetilen bir bulut çözümü her şeyi işletme içinde yapmaya çalışmaktan daha uygun maliyetlidir.

2. Özel ve entegre hizmet

Yönetilen bir bulut hizmeti sağlayıcısı ile aylık bir plana kaydolabilmenize rağmen, çoğu sağlayıcı ihtiyaçlarınıza göre özel hizmet de sunar. Bu sayede kullandıkça öde veya esnek bir ödeme planına da kaydolabilirsiniz. Bu, nakit akışınızı optimize edebileceğiniz ve bütçenizden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Yönetilen bulut hizmeti sağlayıcıları ayrıca tek bir pakette entegre edilmiş hizmetler de sunar. Örneğin, hem ağ izleme hem de güvenlik istiyorsanız, hizmet sağlayıcınız tüm hizmetlerinizi tek bir hizmete entegre eder. Bu, tam olarak ihtiyaçlarınıza göre tasarlanmış özel bir hizmet paketi ile tek bir iletişim noktasından yararlanacağınız anlamına gelir.

3. Merkezi ağ hizmetleri

Yönetilen bulut çözümleri, tüm uygulamalarınızı ve sunucularınızı tek bir veri merkezinden yönetir. Tüm kontroller tek bir yerdeyken, ağınızda gerekli değişiklikleri tek tıklamayla yapabilirsiniz. Yönetilen bulut hizmeti sağlayıcısının merkezileşmesi sayesinde ağınız daha erişilebilir hale gelir. Merkezi yönetim, tüm ağınızı hızlandırır ve bu da çalışanlarınızın gecikme endişesi duymadan işlerini en iyi şekilde yapmalarına yardımcı olur.

4. Artan güvenilirlik

Yönetilen bir bulut hizmeti sağlayıcı, altyapınızın %100’e yakın bir çalışma süresine sahip olmasını sağlar. Bu çözümler, küçük işletmelere kurumsal düzeyde güvenilirlik sağlar. Sistemlerinize daha fazla güvenilirlik sağlayan dış kaynaklı bir sağlayıcı ile rekabette öne geçebilirsiniz.

5. Olağanüstü durum kurtarma

Planlanmamış felaketler, tüm işletmenizin saniyeler içinde çevrimdışı olmasını sağlayabilir. Yönetilen bir bulut hizmeti sağlayıcı, yedeklemeler ile stratejik bir iş planı yapmanıza yardımcı olur. Bulutistan gibi “Yönetilen Hizmetler” sunan bulut sağlayıcılar, verilerinizi koruyabilmeniz ve geri alabilmeniz için önceden plan yaparak mümkün olan en kısa sürede normal işlerinize devam etmenizi sağlar.

6. Ölçeklenebilirlik

İşletmeniz sonsuza kadar küçük olmayacak. Daha fazla veri ve daha fazla kullanıcıyı barındırmak için altyapınızı zamanla genişletmeniz gerekecek. Neyse ki, yönetilen bulut çözümleri uygun ölçekte ek işlevler eklemenize yardımcı olur. Sağlayıcınız, eskime endişesi duymadan en son teknolojiye erişmeniz için bu yükseltmelerde size yardımcı olur.

7. Hızlı tepki süresi

Dahili bir BT departmanınız varsa, ekibinizin 7/24 ulaşılabilir olması pek olası değildir. Çoğu durumda, BT ekibinizin sorunları çözmesi için sabah 8’e kadar beklemeniz gerekebilir. Ancak işinizi devam ettirmek için günün her saatinde desteğe ihtiyacınız vardır. Saniyelerin önemli olduğu bir dünyada, saatlerce gecikme size pahalıya mal olabilir.

Yönetilen bulut hizmeti sağlayıcıları, işletmenizin üretken kalmak için ihtiyaç duyduğu 24 saat desteği sağlar. Sorunları hızlı bir şekilde belirleyen uzaktan izleme hizmetleriyle problemlere en kısa sürede çözüm üretir. Aslında, Bulutistan gibi sağlayıcılar çoğu sorunu uzaktan çözebilir, bu da daha hızlı bir çözümün keyfini çıkarmanız anlamına gelir. 

Profesyonel Bir Yönetilen Bulut Çözümü ile İşletmenizi Büyütün

Küçük işletmeler, BT’lerinin karmaşıklığını yönetmek için uzmanlığa ve zamana ihtiyaç duyar. Yönetilen bir hizmet sağlayıcısı, en çok ihtiyacınız olduğunda, anında ulaşılabilir olacağı için size zamandan tasarruf sağlar. Bulut yönetiminizi Bulutistan gibi uzman bir ekibe sahip olan bir bulut sağlayıcıya yaptırdığınızda, işletmeniz yukarıdaki bu 7 avantajdan yararlanır.

Bulutistan, işletmelerin üretkenliği artırmasına ve maliyetleri önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olur. Bulutistan profesyonel ekibi ihtiyaçlarınızı dinlemek ve en iyi seçeneği bulmanız için 7/24 hazırdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu