Blog

iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni iPhone fiyatları sürekli olarak yükselirken, kullanıcılar bütçesine uygun iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda fikir sahibi olmak istiyor.  Sıfır iPhone sahibi olmak için ufak bir servet ödemek istemiyorsanız, 2. el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizi okumanızda yarar var. Bu süreçte karar vermenizi kolaylaştıracak adımları sizler için sıraladık.

iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İşe satın almak istediğiniz iPhone modelinin kozmetik bir kusurunun olup olmadığına bakarak başlayabilirsiniz. İlk bakışta ekrandaki çiziklere odaklanmak yerine cihazda hasar kontrolü yapın. Kasada derin darbe ya da şişkinlik görmeniz durumunda başka bir ürüne bakabilirsiniz. Telefondaki bu darbeler donanıma zarar vermiş olabilir ve sizin güvenliğinizi tehdit edecek sonuçlar yaşatabilir.

Üründe bir darbe görmediyseniz ekran ve donanım kontrolüne geçebilirsiniz. Bu adımda cihazın ekranında, düğmelerde, şarj girişinde bir problem olup olmadığını inceleyip kameralarının ya da varsa Touch ID sensörünün çalışıp çalışmadığını test edin. İncelemenizi derinleştirerek ekranda ölü piksel bulunup bulunmadığını farklı renklerdeki arka planlarda görebilir ve fener uygulamasını açarak flaşın çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Cihazın kozmetiğine ve donanımına baktıktan sonra yazılımla ilgili olan kısımları takip edebilirsiniz. Bu noktada cihazınızın IMEI numarasını kontrol etmeniz büyük önem arz ediyor. iPhone arama ekranına “*#06#” yazarak karşınıza çıkan IMEI numarasını E-Devlet sistemi üzerinden sorgulayarak telefonun çalıntı olup olmadığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Sorgulama sonucunda çalıntı olmadığını tespit ettiğiniz iPhone’un arama ve internet bağlantılarının sorunsuz çalıştığını etkinleştirme kilidinin devre dışı bırakıldığını, kayıp modunun aktif edilmediğini ve cihazın bir iCloud hesabına bağlı olmadığını kontrol edin.

2. el iPhone satın alırken bakılması gerekenler hususunda bir diğer önemli nokta ise cihazın iPhone pil sağlığı durumu. Yine “Ayarlar” menüsü üzerinden ulaşabileceğiniz pil sağlığı bilgisi ile telefonun bataryasının maksimum kapasiteyi destekleyip destelemediğini veya bataryasının servis durumunu kolayca sorgulayabilirsiniz. Yaptığınız sorgulama sonrasında pil sağlığının yüzde 70’in altında olması ve maksimum kapasitede çalışmaması durumunda cihazın satın alınmasını tavsiye etmiyoruz. Bu kontroller sonrasında iPhone satın alırken bakılması gerekenler kısmında kontrol edilmesini tavsiye ettiğimiz konu ise cihazın sıvı teması bilgisi. Satıcı cihazın garantisinin devam ettiğini söylese bile sıvı teması olması durumunda iPhone’un garanti kapsamından çıktığını belirtelim.

Yurt Dışından iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilindiği üzere Apple’ın akıllı telefon modeli olan iPhone, sadece ülkemizde satışa sunulmuyor. Yüksek fiyatlar 2. el iPhone satın alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında kullanıcıları yeni alternatif yollar aramaya itiyor. Kullanıcıların bu konuda yurt dışından satın alımlara da yönelebiliyor. Böyle bir durumda yurt dışından iPhone satın alırken incelenmesi gerekenler sorusu da kullanıcıların aklını kurcalıyor. Ülkemizdeki kullanıcılar yurt dışı satın alım imkanına ulaştıklarında bir takım ek prosedürlerle uğraşıyor. Bu anlamda durumda yurt dışından iPhone satın alırken göz atmanız gerekenler listemize yeni maddeler ekleniyor.

Yukarıda bahsettiğimiz iPhone satın alırken dikkat etmeniz gerekenler adımlarına ek olarak cihazın ülkemizde kullanılabilmesi için ek olarak 2 bin 732 TL’lik IMEI kayıt ücreti ödemek zorunda. Kullanıcılar bu harcı yatırdıktan sonra cihazı son iki yıl içinde telefon kaydı yapılmamış bir pasaport ile E-Devlet üzerinden işlemleri tamamlayabilir. İşlemler sonrasında yurt dışından iPhone satın alırken dikkat edeceklerinizin listesi tamamlanacak ve satın aldığınız bu cihaz ülkemizde kullanılabilecek. Rehberimizde “iPhone alırken nelere dikkat etmeliyim?” sorusunun yanıtlarına ulaşabilir ya da yaşamış olduğunuz iPhone satın alırken dikkat edilmesi gerekenler deneyimlerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.