Anasayfa » IoT Lideri Advantech Fidye Saldırısına Maruz Kaldı

Yazıyı Paylaşın

Haberler

IoT Lideri Advantech Fidye Saldırısına Maruz Kaldı

Ransomware saldırıları ile isimlerini duyuran Conti fidye grubu, endüstriyel otomasyon ve IoT çip üreticisi Advantech Firmasını saldırdı. Şirketin şifrelenen verilerini çözmek için 750 Bitcoin (14 Milyon Dolar) fidye talep ediliyor.

Advantech, endüstriyel otomasyon, IoT yonga seti, sunucular ve tıbbi çözümler üretene dünyanın önde gelen BT ürünleri firması olarak hizmet veriyor ve dünya çapında 92 büyük şehirde 8.000’den fazla çalışanı bulunmakta.

Şirket, 2018 yılını %34 pazar payı ile sektöründe lider olarak bitirdi. 2019 yılında ise 1.7 Milyar Doların üstünde gelir bildirdi. Bu rakamları baz alan Fidye grubu 750 Bitcoin (14 Milyon Dolar) talep etti.

Conti grubu, Advantech firmasının saldırıdan önce şifrelenmiş olan dosyaları olduğunu bildirdi ve istedikleri fidye ödendiği takdirde bu dosyaların şifrelerini açacaklarını söyledi.

Conti grubu, 21 Kasım’da, şirketten yanıt gelmez ise çalınan verileri sızdıracaklarını ekledi. Advantech firmasından yanıt gelmediği için 26 Kasım’da çalınan verilerin %2’si ile 3.03 GB bir zip dosyasının içinde bulunanları metin belgesi olarak yayınlamaya başladılar.

Grup, fidye ödenmesi halinde şirketin ağına yerleştirilen tüm arka kapıları kaldıracaklarını ve gelecekteki veri ihlallerini önlemek için güvenlik ipuçları paylaşacaklarını bildirdi.

Şirket, yaşanılan veri ihlali için henüz açıklamalarda bulunmadı.

Kaynak:bleepingcomputer

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Xbox’ın Başı Phil Spencer’a Göre Konsol Kabileciliği Endüstrimiz Hakkındaki En Kötü Şey

Sony PS5 Plus Koleksiyonu’nu İstismar Edenleri Banlıyor

Android Uygulamalar Windows’a Geliyor: Project Latte

Yazıyı Paylaşın

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>