Haberler

Xbox’ın Başı Phil Spencer’a Göre Konsol Kabileciliği Endüstrimiz Hakkındaki En Kötü Şey

“Microsoft’un en büyük rakibi Sony ya da Nintendo değil.”

Microsoft ve Sony oyun dünyasında sık sık doğrudan rakipler olarak resmedilmiştir. Oyuncular üzerine yeni konsollar ve konsola özel oyunlar aracılığıyla rekabet eden iki büyük firma. Marka sadakati ve “konsol savaşları” kavramları bazı oyuncuların bir Xbox mı yoksa Playstation mı alacağını belirler. Hatta uç noktadaki bazı fanlar bu kapışmayı başkalarını taciz etmeye kadar götürebilir. Ama Microsoft’un oyun departmanının başı Phil Spencer’a göre Microsoft için gerçekten bir tehdit oluşturan Sony, Nintendo veya bir başka şirket değil. “Biz eğlence sektöründeyiz. En büyük rakibimiz inşa ettiğimiz ürünler, servisler ve oyunlara duyulan hor görüdür.”

Verge’e konuşan Phil Spencer toksik marka sadakatini tatsız bulduğunu ve Microsoft gibi firmaların hedeflerine ulaşmak için öteki firmaların başarısız olduğunu görmesi gerektiği fikrinden iğrendiğini söylüyor. “Endüstrimizdeki kabilecilik, eğer beni endüstriden soğutup uzaklaştıracak bir şey varsa aslında budur.”


“Bir ekip markete bir ürün sunduğunda, ki dünya internet üzerinde o ürünü parçalara ayırıyor, bu o takım için oldukça cesaret gerektiren bir şeydir. Sırf benim onlara rakip olan bir başka ürünüm var diye bir yaratıcı ya da üretici ekibin daha kötü iş çıkarması için negatif olarak yorumda bulunamam. Bunun uzun vadede endüstrimize yardımcı olacağını sanmam.”

Phil Spencer bunun yerine endüstrinin bir bütün olarak ne kadar iyi iş çıkardığına odaklanmamız gerektiğini söylüyor. Firmaların aralarındaki acı rekabete karşı çalıştığı crossplay (farklı platformlardaki oyuncuların birbirleriyle aynı oyunu oynayabilmesi) üzerine gerçekleşen gelişmelere işaret ediyor.

“Fakat orada bir yerlerde “öteki” tüketici ürününden nefret eden çekirdek bi kitle var. Bu benim için oldukçe itici bir şey. Bence bu, endüstrimiz hakkındaki en kötü şeylerden biri.”

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu