Haberler

iOS 14.0.1 Yayınlandı: Pil ve Bağlantı Sorunları Devam Ediyor

iOS 14.0 sürümündeki hataları gidermek için geliştirilen iOS 14.0.1 kimi hataları giderse de, yeni hatalara da sebep oldu

Apple’ın büyük güncellemelerden sonra ortaya çıkan hataları gidermek için, sık sık büyük güncellemeyi takip eden küçük güncelleme paketleri geliştirdiği dönemdeyiz. 14.0.1 sürümü de bunlardan biri. iOS 14 ile ortaya çıkan bir çok sorunu düzeltse de, yeni hatalar da ortaya çıkarmış durumda.

iOS 14 ile ortaya çıkan ve yeni güncelleme ile düzeltilmesi beklenen temel sorunlar şunlardı:

  • Yeniden başlatma, Apple uygulamalarının (safari, mail vs) yeniden varsayılan olmasına sebep oluyordu
  • Kamera önizlemeleri iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta görüntülenmiyordu
  • Wi-Fi bağlantı sorunları yaşanıyordu
  • Bazı servis sağlayıcılarla e-posta sorunları yaşanmaktaydı
  • Haberler aracı (widget) stabil çalışmıyordu

Bu sorunlar 14.0.1 ile birlikte ortadan kalkanlar, ancak ortaya çıkan yeni hatalar kullanıcıları yeni güncellemeyi yaptıklarına pişman edecek düzeyde.

Bahsedilen hatalar ilk belirlemelere göre oldukça fazla. Bu hataların bir kısmı iOS 14’teki çözülmemiş sorunlarken, bir kısmı ise kullanıcıların başa çıkması gereken yepyeni sorunlar.

14.0.1 sürümü ile ortaya çıkan sorunlar, alışılmış sorunlardan – zayıf pil ömrü, Wi-Fi ve Bluetooth sorunları – klavye gecikmesi, sistem dengesizlikleri ve yaygın araç sorunları gibi daha karmaşık sorunlara kadar uzanıyor.

Ağ sorununun çözümü için, ağ ayarlarını sıfırlamak – Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla – bazı kullanıcıların bağlantı sorunlarının giderilmesine yardımcı olabiliyor. O kadar şanslı olmayanlar için ise cihazları ve ağları geri eklemek dışında şu an için yapılabilecek çok bir şey yok gibi.

Sonuç olarak, yeni bir iOS sürümünün kullanıma sunulmasıyla, birçok hata ve düzeltmenin ve yeni hataların olacağı karmaşık bir döneme girmiş bulunuyoruz. iOS 14.0.2’nin de yakın zamanda ortaya çıkacağı hatta daha büyük iOS sürümü olan 14.1’in de beklenenden daha kısa sürede kullanıma açılacağı düşünülüyor. Tahminlere göre büyük sorunlardan arındırılmış 14.1 sürümü önümüzdeki ay tanıtılacak olan yeni iPhone’lar ile birlikte gelecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İphone 6s de gelen mesajlarda ki kodu otomatik kopyalayıp uygulama girişlerinde yapıştıra biliyorduk. Gelen güncelleme ile bu özellik gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu