Haberler

Intel Çip Üretiminde Hızlanıyor: Yatırım 100 Milyon Doları Aştı!

Intel, son zamanlarda yaşanan çip krizini önleyecek hamleler geliştirmeye devam ediyor. Şirket yeni üretim tesisi için 100 milyon dolarlık yatırımı yapacağını söyledi!

Mikroişlemcilerin mucidi olarak bilinen Intel, çip üretimi konusunda ki hamlelerine bir yenisini daha katıyor. Şirket ABD tarafına kuracağı yeni üretim tesisi için hızlı çalışmalar gerçekleştireceğini açıkladı. Kurulacak sekiz üretim fabrikasının tamamı 100 milyon dolardan fazla yatırım alacak.

Yaşanan çip kriziyle birlikte bütün bilgisayar ve donanım parçalarında büyük bir fiyat artışı meydana gelmişti. Intel bu konu hakkında devamlı olarak çalışmalar yaptığını ve önlemeye çalıştığını söylese de kısıtlı ürünlerin olması krizin gitgide artmasına neden oldu. Bu yolu tamamen kurtarmak isteyen şirket, yeni kuracağı fabrikalar ile birlikte harika işlere imza atacağa benziyor.

Intel Üretim Fabrikaları 2025’te Tamamlanacak!

ABD merkezli teknoloji firması, Ohio eyaletinde kuracağı üretim fabrikalarında farklı şirketlere ihtiyaç duyduğu bağımlılığı ortadan kaldırmayı planlıyor. Temel atma törenine katılım sağlayan CEO Pat Gelsinger ve ABD Başkanı Biden, üretim konusunda büyük amaçlarının olduğunu söyledi. Özellikle yapılan 100 milyon dolarlık yatırım, bütün Dünya’ya yarı iletken işlemci kullanabilirliğini artıracak.

Fabrikaların kurulmasında öncül rol oynayan ‘’Chips Yasası’’ ABD tarafında yürürlüğe girmesiyle birlikte yatırım kararları alındı. Yasa, yarı iletken işlemciler üretmek için teşvik yaratma konusunda beklenmeyen yenilikler sunacak. Biden tarafından yürürlüğe giren anlaşmanın yakın zamanda daha fazla ve büyük yatırımlar alması da bekleniyor. 

Üretim tesisi hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Intel CEO’su, fabrikaların 2025 yılında tamamlayacağını ve 3 bin kişiye kadar işçi alımı yapılacağını söyledi. Yapılacak yatırımla birlikte herkesin beklentisini yükselten firma, yeni işlemcilerine bambaşka teknolojilerle geliyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu