Haberler

Intel, MediaTek İçin Çip Üretecek

Intel, Tayvan merkezli şirket MediaTek ile çip üretimi konusunda ortaklık kurduklarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde AMD ve Samsung’da çip üretimi konusunda ortaklık kurmuştu.

Teknoloji firmaları Covid19 ile başlayan çip krizi sonrası işleri sıkı tutuyor. Samsung’un 3nm çip üretimine başlaması, Apple’ın 2023 yılında çıkaracağı ürünler için tedarikçileri artırması gibi olaylar bunu doğrular nitelikte. Pazardaki rekabetin artmasıyla birlikte ‘çip ortaklıkları’ da ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Samsung ve AMD bu tip bir ortaklığın söz konusu olduğunu açıklamıştı. Son olarak bugün Intel, resmi sitesinde yayınladığı duyuruda MediaTek için çip üreteceğini açıkladı.

Samsung’dan Çip Hamlesi: 3nm Çip Üretimine Başlandı

Intel ile MediaTek ortaklık kurdu

Intel, internet sitesinde yayınladığı Intel ve MediaTek Form Döküm Ortaklığı başlıklı duyuruda Tayvan merkezli çip üretim şirketi MediaTek ile ortaklık kurduklarını açıkladı. Ortaklık 2 firmanın daha önceden duyurulan Intel Foundry Services (IFS) iş birliğine dayanıyor. Samsung, Oppo ve OnePlus gibi akıllı telefon markaları için çip hazırlayan MediaTek’in üretiminin önemli bir kısmını TSMC üstleniyor. Yeni anlaşma MediaTek’in akıllı telefon ürünlerini içermiyor. Anlaşmaya göre Intel, endüstriyel ürünler, medikal cihazlar ve nesnelerin interneti (IoT) araçları için üretim yapacak. Firma hali hazırda MediaTek adına 5G veri kartları için de çip üretimi yapıyor.

 Intel ve MediaTek ortaklığına ilişkin MediaTek yetkilisi Ns Tsai şu ifadelerde bulundu;

“MediaTek uzun süredir çok kaynaklı bir strateji benimsiyor. Intel ile mevcut ortaklığın yanı sıra Intel Foundry Services aracılığıyla akıllı cihazları üretmeyi hedefliyoruz. Büyük kapasite artışlarına olan bağlılığı ile IFS, MediaTek’e değer sağlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizden olan talebi karşılamak için uzun vadeli bir ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz.”

Intel geçtiğimiz yıl da mobil pazarda hizmet veren Qualcomm için çip üreteceğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu