Haberler

Intel Ürünlerine Büyük Oranda Zam Geliyor

En büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan İntel, bugün yaptığı açıklamayla birlikte pek çok ürün kategorisine %20’ye kadar zam getireceğini duyurdu.

Dünya üzerinde gerçekleşen enflasyon dalgasıyla birlikte birçok ülke derinden etkilendi. Teknolojik aletlerde bu enflasyon dalgası içerisinde yer alarak fiyatların devamlı artmasına ve büyümesine neden oldu. Özellikle hizmetlerden faydalanmak isteyen tüketiciler olayların bu denli gitmesini istemese bile üretim fiyatlarının devamlı artması olayları kötüye sürüklemişe benziyor. Teknoloji konusunda Dünya devi olan İntel’de bu alanda bir miktar zam yapacağını yayınladı. Bütün ürünlerine zam yapmayacağını söyleyen şirket, öncelik olarak mikroişlemcilere devamında ise farklı ürünlerine zam yapacak.

Belirli ürünlerde zam uygulama fikrini korumaya çalışan İntel, insanları kendisinden memnun etmeye devam ettirmek için zam oranını korumak istiyor. %20 ve %30 kadar artış beklenen ürünlerde, net bir oran benimsenecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İntel CFO’su David Zinsner, özellikle ilkbahar aylarında artış yapılacağını açıklamıştı. Bugün gelen bilgiye göre ise sonbaharda yapılacağı bildirildi.

Üretim ve Malzeme Maliyetleri Gitgide Artıyor

İntel ve diğer tüm teknolojik şirketler maliyetleri koruma konusunda farklı stratejiler izleyebiliyorlar. Üretim aşamasında bütün Dünya’ya hizmet vermeye çalıştıklarından dolayı ortak bir fiyat benimsemeleri elbette gerekmektedir. Lakin özellikle bu zamanlarda ekonominin dalgalanmaya başlamasıyla birlikte üretim ve malzeme maliyetlerinin büyük ölçüde artığını görebiliyoruz. İntel’inde fiyatları yükseltme gereği tam burada beliriyor. Gider olarak üretim maliyetlerini karşılamakta zorluk yaşadığını söyleyen şirket, bütün ürünlerine %30’a kadar zam uygulayarak fiyatlarını artırma düşüncesinde.

İntel’in uygulayacağı politikadan ziyade gelecek zamanlarda piyasa yüzünden farklı şirketlerinde zam uygulayacağı bekleniyor. Teknoloji markalarının öncüsü olan İntel, yapacağı zammı net olarak belirtmese bile yayınlanan verilerde büyük bir zam olacağı kesin değil.  

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu