Haberler

Intel Almanya’da 33 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

ABD merkezli teknoloji devi olan Intel, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Avrupa’daki genişleme planının bir parçası olarak Almanya’ya 30 milyar Euro’dan (33 milyar $) fazla yatırım yapacağını belirterek, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde bir yabancı şirketin gerçekleştirdiği en büyük yatırımı gerçekleştirmiş oldu.

Intel, yarı iletkenlerin geliştirilme süreci ve üretimi konusunda Avrupa Birliği yatırımlarının bir parçası olarak bu yatırımı gerçekleştirecek. Şirketin Avrupa yatırımları 80 milyar Euro gibi devasa bir bütçeye sahipti. Bütçenin 30 milyar Euro kadarlık hacmi sadece Magdeburg kentinde kurulması planlanan yarı iletken üretim tesislerine harcanacak.

Intel, Almanya’nın Magdeburg kentine dev bütçeyle yatırım yapıyor 

Alman hükümeti, ABD’li yonga üreticisiyle yaklaşık 10 milyar avro değerinde sübvansiyon konusunda anlaştı. Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Almanya ve AB’de canlı, sürdürülebilir, önde gelen bir yarı iletken endüstrisi vizyonunu gerçekleştirdikleri” için hükümete teşekkür etti. Magdeburg’un bulunduğu Saksonya-Anhalt eyaletine de minnettar olduğunu söyledi.

Gelsinger altında Intel, yonga üretimindeki hakimiyetini geri kazanmak ve rakipleri AMD, Nvidia ve Samsung ile daha iyi rekabet edebilmek için üç kıtada fabrikalar inşa etmeye milyarlarca yatırım yapıyor. Almanya’daki anlaşma, Intel’in dört gün içindeki üçüncü büyük yatırımı oldu. Cuma günü, başka bir Avrupa Birliği üyesi olan Polonya’da 4,6 milyar dolarlık bir çip fabrikası planladıklarını açıklarken, İsrail Pazar günü Intel’in oradaki bir fabrikaya 25 milyar dolar harcayacağını söyledi.

McKinsey’e göre, küresel olarak yarı iletken üretiminin 2030 yılına kadar trilyon dolarlık bir endüstri haline gelmesi ve 2021’de 600 milyar dolardan artması bekleniyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu cümleleri sarf etti:

“Bu yatırımla, teknolojik olarak dünyanın en iyilerini yakalıyoruz ve ekosistem geliştirme ve mikroçip üretimi için kendi kapasitelerimizi genişletiyoruz.”

Başlangıçta Intel, Magdeburg tesisine 17 milyar avroluk yatırım yapmak istedi, bu miktar neredeyse ikiye katlanarak 30 milyarın üzerine çıktı. Üretim tesisleri birçok kişiye istihdam da sağlayacak.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu