Haberler

Apple Ekran Çiziklerine Karşı Yeni Bir Teknoloji Geliştirdi

Dev teknoloji şirketi Apple, can sıkıcı bir durum olan ekran çizilmesine karşı yeni bir çözümün peşinde. Şirketin teşebbüs ettiği çalışmada sona yaklaşıldı. Son olarak bu teknolojik çözüme patent alma süreci başarıyla tamamlandı. Detaylar içeriğimizde.

Apple ekran

Ticari Marka Ofisi’ne yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda Apple, bu materyali tüm taşınabilir ürünlerinde kullanmayı hedefliyor.

Ekran çiziklerine karşı geliştirilen yeni ve özel malzeme yolda

Apple, geçtiğimiz günlerde ABD Patent ve Marka Ofisi’ne talepte bulundu. Uzamsal Kompozitler (Spatial Composites) isimli bu materyal için patent başvuru süreci de başlamış oldu. Bu materyal, yıpranması ve aşınması çok zor olan bazı özel bileşenler içeriyor. Metal ve seramik gibi sağlam unsurlardan oluşan materyal, son derece dayanıklı bir kullanım vadediyor.

Apple, iPhone 12 modellerinde Ceramic Shield isimli bir cam teknolojisi tercih ediyordu. Bu yeni nesil teknoloji, ekran dayanıklılığını dört kadar artırıyordu. Daha sonra yapılan geliştirme ve iyileşmeler dayanıklılığa katkı sağladı. Şimdiyse dayanıklılık kavramı bambaşka bir boyuta taşınıyor.

Patent izahatında Apple, farklı materyallerin artı ve eksilerinin ele alıyor. Şirket, metalin ezilmelere karşı dirençli olduğunu fakat radyo sinyallerini engelleyebileceğini söylüyor. Seramiğin bu dalgaları daha iyi yansıttığını fakat onun da hassas olduğunu ifade ediyor. Plastiğin, güçlü ve radyo dalgalarıyla uyumlu olduğu ifade edilse de son tahlilde hasarlara karşı dayanıksız olduğu söyleniyor. Tam da bu noktada Apple’ın yeni materyali devreye giriyor ve hem dayanıklı hem de radyo dalgalarına uygun bir kullanım vadediyor.

Muhtemelen Apple bu materyali hem iPhone hem iPad hem de MacBook modellerinin üretiminde tercih edecek. Özel malzeme sayesinde kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi ve cihazların ömrünün uzatılması hedefleniyor. Akıllı telefon kullanıcıların sıkça karşı karşıya geldikleri düşme ve çarpma gibi hasarları bu cihazlar asgari zararla atlatacak. Böylece yaygın bir sorun olan ekran çizilmesi ve yıpranması sorununun önüne geçilebilecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu