Haberler

İleti Yönetim Sistemi Yeni Yıl İle Hayatımıza Giriyor

İleti Yönetim Sistemi (İYS) yapılan uzun çalışmaların ardından hayatımıza giriyor. Ulusal veri tabanı olarak kullanılacak hizmet, izinsiz gönderimin önüne geçmeyi hedefliyor.

ileti yönetim sistemi iys
Görsel: İYS

İleti Yönetim Sistemi nedir? Nasıl çalışır?

ileti yönetim sistemi iys

Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, alıcılara gönderilecek tüm ticari iletilerin, yine yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyecek. Onay vermiş alıcılara gönderilen iletilerde ise alıcılara gönderim listesinden çıkma imkanı sunulacak. Bu yönetmelik kapsamında gGeçtiğimiz Ocak ayında faaliyete başlayan İleti Yönetim Sistemi (İYS), pazarlama amaçlı gönderilen ticari tüm elektronik ileti izinleri için güvenli veri tabanı sunacak. Gönderilecek tüm ticari elektronik ileti izinleri, hizmet sağlayıcı denilen iş ortakları aracılığıyla İYS’de toplanacak. Hizmet Sağlayıcılar, ulusal veri tabanında bulunan izinler doğrultusunda pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam ve benzeri içerikteki tüm ticari elektronik iletileri, müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Eğitim ve Kültür Vakfı iştiraki olan İYS ile birlikte, vatandaşlar ticari elektronik ileti şikayetlerini hızlı biçimde başvuru yapabilecek. T.C. Ticaret Bakanlığı, gelen şikayetlerin incelenmesi için İYS üzerinde sorgulama yapabilecek ve bulunan güncel kayıtlara anında ulaşabilecektir. Vatandaşlar, İYS sistemi üzerinden ret hakkını kullanabilir yada hangi kanal üzerinden iletişime geçebileceklerini seçebilecekler.

Vatandaş bölümü henüz kullanıma açılmadığını, 15 Şubat 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılacağını hatırlatalım. Bu tarihten itibaren 31.12.2020 tarihine kadar vatandaşlar tarafından verilen izinlerin reddini yönetebilirsiniz. İYS Vatandaş bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

İYS İle istenmeyen mesajlara son – YouTube

API ile kolay erişim imkanı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Geliştirici Merkezi, iş ortakları için kullanıma sunduğu API (Application Programming Interface) ile ticari elektronik ileti izinlerinin yönetimini kendi uygulamaları içine kolayca entegre edebilecek. Böylelikle İleti Yönetim Sistemi ile çalışan iş ortakları, ulusal veri tabanına hızlı ve güvenli bir şekilde veri aktarım imkanı sağlayabilecek.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.