Haberler

İkinci Çeyreğin Bilgisayar Satış Rakamları Açıklandı

International Data Corporation (IDC), 2022 yılının ikinci çeyreğinde küresel çapta bilgisayar satış verilerini açıkladı. Markaların satış sıralamasının da yer aldığı rapora göre bilgisayar satışlarında ciddi oranda düşüş var. İkinci çeyrek bilgisayar satış raporları ve en çok satılan bilgisayar markaları haberimizde.

ABD’de yer alan pazar araştırma şirketi IDC, 2022 ikinci çeyrek bilgisayar satış rakamlarını açıkladı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında tüm dünyada 71.3 milyon bilgisayar satışı yapıldı. Toplam satışların 58.7 milyon adedi 6 büyük marka tarafından yapıldı.

IDC’nin yayınladığı rapora göre bu yıl, 2021 ikinci çeyreğine oranla %15.30’luk bir düşüş yaşandı. Markalardan hiçbiri satış rakamlarının satış rakamlarında artış olmadı. Raporu yayınlayan şirketin araştırma sorumlusu Jitesh Urbani bu durumun sebeblerini Covid19 salgını, savaşlar, kargo sorunları ve kullanıcıların artık bilgisayarlara fazla ilgi göstermemesi olarak açıkladı. Jitesh Urbani tüketici ihtiyaçları ile ilgili şu ifadelere yer verdi;

“Tüketicilerin bilgisayarlara olan talebi kısa vadede zayıfladı. Tüketiciler harcamaları konusunda daha temkinli hale geldikçe, telefonlar ve tabletler gibi cihaz türleri ile bilgi işlem yapmaya alıştıkça uzun vadede yok olma riskiyle karşı karşıya.”

Tesla’nın İkinci Çeyrek Satış Rakamları Açıklandı

BTK, İlk Çeyreğin IMEI Kayıt Rakamlarını Açıkladı

İkinci çeyrekte en çok satılan bilgisayar markaları

Bu yılın ikinci çeyreğinde en çok satılan bilgisayar markası Çin merkezli elektronik üreticisi olan Lenovo oldu. Lenovo’nun ardından ikinci sırada HP, üçüncü sırada Dell, dördüncü sırada Acer grup yer aldı. Beşinci sırada satış rakamları ve pazar paylarının birbirine oldukça yakın olması nedeniyle Apple ve Asus birlikte yer aldı. İkinci çeyrekte bilgisayar pazarının %82.3’luk kısmını bu markalar oluşturdu.

İkinci çeyrekte markaların bilgisayar satış adetleri, pazar yüzdeleri ve geçen yılın aynı dönemine göre değişimlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Markaİkinci çeyrek satışlarıİkinci çeyrek pazar payı2021 ikinci çeyreğe oranla değişim
1. Lenovo17.524.6%-12.1%
2. HP Inc.13.518.9%-27.6%
3. Dell Technologies13.218.5%-5.3%
4. Acer Group5.06.9%-19.2%
5T. Apple4.86.7%-22.5%
5T. ASUS4.76.6%-4.6%
Diğerleri12.617.7%-12.5%
IDC 2022 – 2. Çeyrek Bilgisayar Satış Rakamları

Markaların bilgisayar satış rakamları ve pazardaki küçülme hakkında görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.