Anasayfa » Toyota Türkiye CEO’sundan Yeni Vergi Önerisi

Share This Post

Haberler

Toyota Türkiye CEO’sundan Yeni Vergi Önerisi

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, çevreci otomobillerin yaygınlaşması için vergi kıstasının değişmesi gerektiğini, motor hacminin artık bir “lüks” göstergesi olmadığını ifade etti.

Japon otomotiv üreticisi Toyota, B segment modeli Yaris’in dördüncü neslini geçtiğimiz hafta Türkiye pazarında satışa sundu. Yeni Yaris’in online olarak gerçekleştirilen Türkiye lansmanında bir sunum yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hem Yaris ile ilgili hedefleri hem de markanın geleceği ve sektöre yönelik önemli mesajlar verdi.

Yaris’in dahil olduğu B segmentinin Avrupa başta olmak üzere Türkiye’de de hızla artan bir satış grafiği çizdiğini belirterek sözlerine başlayan Bozkurt, “Yeni Yaris Hybrid ile birlikte tüm hibrit ürün gamımız da tamamen yenilenmiş oldu.

Yeni Toyota Yaris için sonuna kadar 400 adet satış hedeflerinin bulunduğunu aktaran Bozkurt, “2021 yılında ise benzinli ve hibrit olmak üzere 2 bin 100 adetlik Yaris satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı. 2021’de Toyota otomobil satışlarında hibrit modellerin daha önemli bir yer tutmasını beklediklerini söyleyen Bozkurt, buna karşın mevcut vergiler nedeniyle satışların yüzde 90’ının benzinli modeller olacağını dile getirdi.


“Artık bir aracın lüks olup olmadığını anlamak için 1.6 motor yetmiyor”

Bozkurt, çevreci modellerin yaygınlaşması için vergi sisteminde değişiklik yapılması gerektiğini söyleyerek, “İnsanlarımızın hem yakıt tasarruflu hem de çevreye zararsız yeni teknoloji ürünü araçları kullanmayı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum”. Artık, bir aracın lüks olup olmadığını anlamak için 1.6 motor yetmiyor, çünkü günümüzde bütün lüks markaların 1.6 motorları var.

Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip, günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir. Hibritler ile ilgili herhangi bir teşvik söz konusu olursa, o zaman bu modellerin tercih edilme oranı da artar” ifadelerini kullandı.

2021’de otomobil satışları, 2020’den daha düşük seviyede olacak”

2021 yılında üretimle ilgili bir sıkıntı yaşanmasa dahi pazarın 2020 yılından daha düşük seviyede olacağını, bu yıl ki satış rakamlarının yüksek olmasında, geçmiş yıllardan gelen ertelenmiş talebin de etkili olduğunu ifade eden Bozkurt, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“2018’den beri filo ve perakendede ötelenmiş talep vardı. Ayrıca pandemi döneminde insanların özel araç kullanma isteği ve ikinci el araç fiyatlarının artmasıyla birlikte elindeki ikinci el aracını yenisiyle değiştirmek isteyenlerin fazla olması, talep patlamasına yol açtı. 

Ancak gelecek yıl faizler ve kurun geldiği seviyeyle birlikte pazarın en iyi ihtimalle 700 binler seviyesini görebileceğini düşünüyorum. Fakat biz, gelecek sene için bugünden sadece filo için 28 bin sipariş aldık. İşte bu nedenle gelecek yıl düşmesini beklediğimiz pazara rağmen daha fazla araç satarak pazar payımızı artıracağımızı öngörüyorum.”

‘ÜRETİMLER TEKRAR DURABİLİR’

Bozkurt tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de gelecek öngörüsünde bulunmak için üretimin talebe nasıl cevap vereceğinin önemi için açıklamalarda bulundu:

Pandeminin seyrine bağlı olarak üretimin yeniden durmasıyla ilgili endişeleri ne yazık ki halen taşıyoruz. Dünyanın farklı ülkelerindeki birçok tedarikçinin ürettiği binlerce parça içinden otomotiv sisteminin devamlılığı için tek bir parça bile hayati önemde. Eğer vaka sayısı kontrol edilemezse maalesef üretimin tekrar durma ihtimali söz konusu olabilir” görüşünü paylaştı.

1.5 litre hibrit ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulan yeni Yaris’in yüzde 50 ÖTV diliminde kalan benzinli versiyonu 209 bin 100 TL’den, yüzde 80 ÖTV diliminde yer alan hibrit motorlu versiyonu ise 299 bin 200 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.

1.5 litrelik 3 silindirli benzinli motorun 125 beygir güç ve 153 Nm tork üretebildiği, hibrit sistemin ise toplam 116 beygir güç sağladığı belirtildi.

Kaynak: HaberTürk

Bunlarda İlginizi Çekebilir

ÇözümPark Haftalık Bülten – 29 Kasım 2020

Alibaba Grup, 2020 Üçüncü Çeyrek Finansal Raporunu Açıkladı

Windows 10 21H2 Güncellemesi İçin Kollar Şimdiden Sıvandı

IoT Lideri Advantech Fidye Saldırısına Maruz Kaldı

Share This Post

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>