Blog

Hosting Seçiminde Linux mu Windows mu Seçmeliyim?

Hosting hizmeti aldığımız sunucular (server), evimizde ya da işyerimizde kullandığımız bilgisayarlar gibi işletim sistemine sahiptir. Bu işletim sisteminin çeşidi sunucuyu kullanacak web sitesinin kod sistemi açısından önemlidir. 

Hosting işletim sistemleri için Windows ve Linux seçenekleri karşımıza çıkıyor. Peki hosting seçerken Windows mu yoksa Linux mu seçmeliyiz? Öncelikle neden iki ayrı işletim sistemi var onun üzerinde duralım.

Linux Hosting

Linux işletim sistemi, Linux Vakfı tarafından geliştirilen ve GNU Genel Kamu Lisansı ile ücretsiz olarak sunulan açık kaynak koduna sahip bir işletim sistemidir. Şu anda bir çok elektronik sistemde bu işletim sisteminin türevleri kullanılmaktadır. 

Akıllı telefon ve cihazlarda kullanılan “Android”, akıllı televizyonlarda bulunan “Tizen” (Samsung) ve “WebOS” (LG) gibi işletim sistemleri Linux tabanlıdır. 

Lisans ücreti olmadan sunulması, açık kaynak kodu sayesinde geliştirilebilen bir işletim sistemi olduğu için günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. 

Hosting açısından düşünürsek PHP (Hypertext Preprocessor), Python, Perl, Ruby gibi kodlama sistemleri ile oluşturulan web siteleri GNU Linux işletim sisteminde sorunsuzca çalışmaktadır. cPanel, Plesk Panel, DirectAdmin gibi arayüzlerle hosting yönetimi sağlanabilir. Veri tabanında ise MySQL, MariaDb kullanmaktadır.

Günümüzde açık kaynak kodlu sistemler birçok yazılımcı tarafından geliştirilmekte ve  sorunsuzca kullanılabilmektedir. Giderek yaygınlaşan bu uygulama birçok alanda göze çarpmaktadır. Örneğin WordPress, Joomla, Drupal, Magenta gibi CMS (Content Management System) içerik yönetim sistemleri de açık kaynak kodludur.

Linux Hosting Avantajları

 • Açık kaynak kodu geliştirme açısından avantajlar sunar, PHP tabanlı sitelerin hızlı çalışmasını sağlar.
 • Açık Kaynak kodu olması lisanssız olması anlamına gelir, lisanssız ve ücretsiz yazılım olması hosting kullanırken ilave lisans masrafı ortaya çıkarmaz, ekonomiktir.
 • Linux işletim sistemi Windows’a göre çok daha az harddisk alanına ihtiyaç duyar. Linux işletim sistemi en fazla 1 GB (GigaByte) yer kaplar. Windows işletim sistemi için sunucuda  60 GB alana ihtiyaç vardır.
 • Sistem kaynaklarını daha az tüketir RAM ihtiyacı azdır. 
 • Sistem kararlılığı daha yüksektir.
 • Linux sunucuları her güncellemede yeniden başlatmaya ihtiyaç duymaz, bu sebeple sunucunun kapanıp açılmasına kadar geçen sürede web sitenizin yayını kesilmez.
 • Açık kaynak kodlu olması birçok ücretli veya ücretsiz yazılım ve programlara ulaşma imkanı sunar. 
 • WHM, cPanel, Plesk Panel gibi ücretli veya MariaDb, Webmin, Virtualmin gibi ücretsiz arayüzlerle hosting yönetimi sağlanabilmektedir.
 • Virus ve Malware gibi zararlı yazılımlara karşı güvenlidir.    

Linux Hosting Hizmeti Dezavantajları

 • Linux işletim sistemi, hiçbir kod bilgisi olmayan kişilerin kullanımı için birtakım zorlukları da yanında getirir. Herhangi bir arayüz içermeyen hosting hizmetlerinde bu kullanıcılar zorluk yaşayabilir. 
 •  Büyük kurumlar, büyük projelere ait komplike web sitelerinin dizaynı, yönetimi, PHP kodlama sisteminin kabiliyetleri nedeniyle birçok güçlük yaratır. Bu sebeple halen çoğunlukla lisanslı yazılımlara büyük ücretler verilerek ASP .NET kodlama diliyle uyumlu Windows hosting sistemi tercih edilmektedir.
 • Ayrıca Windows hostingin sunduğu Microsoft yazılımları ve e-posta yönetim sistemleri Linux hostingte bir takım güçlüklere neden olur. Hosting, e-mail yönetimi için özgür yazılımlar mevcuttur ancak Microsoft ürünleri kadar uyumlu olmayabilir.

Windows Hosting

Microsoft Windows, eline bilgisayar almış herkesin mutlaka duyduğu bir versiyonunu mutlaka kullandığı en yaygın bilinen işletim sistemidir. Windows işletim sistemi, Linux’tan farklı olarak ücretli bir yazılım olmasının yanında kaynak kodları kullanıcılara kapalıdır ve sistemin yapısına müdahale etmenize izin vermez. 

Geliştirmeler ve güncellemeler tamamen Microsoft’un mühendisleri tarafından organize edilerek gerçekleştirilir. Kod sistemine müdahale ettirmeden arayüz üzerinden işlem yapmanıza izin verir. 

Windows Hosting de bu şekilde çeşitli Windows Server lisanslı versiyonları ile Microsoft ekosisteminde geliştirilmiş ek yazılım ve kodlama sistemleriyle uyumlu çalışır.

Tamamen Microsoft tarafından geliştirilen ASP(Active Server Pages) .NET, VBScript gibi kodlama dilleri sadece Windows hostingte uyumlu çalışır. Bunun yanında hosting alanı sadece Plesk Panel üzerinden yönetilir. Veri tabanı MSSQL ile çalışır.

Windows Hosting Avantajları

 • Windows işletim sistemi birçok kişi tarafından bilinen bir işletim sistemidir. Bu sebeple kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağlar.
 • Windows hosting sisteminde kullanılan tüm ürünler ASP .NET, MSSQL, VBScript, Microsoft Exchange Microsoft’a aittir ve tek geliştirici kaynaklı olduğu için oldukça uyumlu çalışırlar.
 • Ücretli ve lisanslı bir yazılım olduğu için geliştirici tarafından güncelleme ve destekleme garantisi vardır.
 • Birçok uygulama ve program sadece Windows işletim sisteminde çalışmakta olduğu için de sıklıkla tercih edilir.
 • Windows sunucularının ölçeklenmesi ve yönetimi Linux’a nazaran daha kolay olmaktadır.

Windows Hosting Dezavantajları

 • Microsoft ürünlerine ait lisans ücretleri çok yüksektir, bu yüzden hosting hizmeti maliyetini arttırmaktadır.
 • Sistem kaynaklarını (CPU, RAM) daha çok tüketir. Linux 1GB RAM kullanırken Windows 2 GB RAM ihtiyaç duyar.
 • Windows server 60 GB gibi yüksek disk alanına ihtiyaç duyar.
 • Windows her güncellendiğinde veya bir program yüklendiğinde yeniden başlatmaya ihtiyaç duyar.
 • Windows işletim sistemi, Linux’a nazaran siber saldırılara virüs ve malware gibi kötücül yazılımlara karşı daha savunmasızdır. Bu sebeple bir antivirüs yazılımına ihtiyaç duyar. Antivirüs yazılımları sistemi yavaşlatmanın yanında lisans maliyeti nedeniyle ilave masrafa yol açar.
 • Windowsta çalışan birçok program da ayrıca lisanslı ve ücretli olmaktadır. Açık kaynak kodunun vermiş olduğu özgürlüğü bu sistemde kullanamazsınız. 

Özet

Binlerce mail kullanıcısı olan, büyük kurumsal bir şirkete ait, sirket içi işlemlerin de yapıldığı web siteleri için ASP kullanmak gerekecektir. Bu sebeple de Windows hosting kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Yine devlet kurumları genelde Windows hosting tercih etmektedirler.

Açık kaynak kodlu yazılımlara sahip CMS sistemleri olan WordPress, Joomla, Magenta veya Drupal kullanacaksanız PHP kodlu altyapı nedeniyle Linux hosting tercih etmelisiniz.

Genelde One Page denilen tek sayfalık kişisel tanıtım siteleri, blog, vlog siteleri ve hatta e-ticaret siteleri bahsedilen CMS sistemleri ile kolayca oluşturulur.

Tercihinizi buna göre yapmanız ve hosting hizmetini buna göre yapmanız gerekir. Son olarak hosting seçerken bu iki işletim sistemini de yöneten tecrübeli hosting şirketlerinden yararlanın. 

20 yıllık tecrübesiyle Niobe Hosting bu açıdan iyi bir seçenek olacaktır. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.