Haberler

Hepsiburada’nın Akıllı Mağazası Smart by SIMEX Açıldı

Online e-ticaret platformu Hepsiburada, açacağı Smart by SIMEX konseptli akıllı mağazalarla ülkemizde birçok yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Tamamen yapay zeka ile çalışacak mağazanın seçilen pilot bölgede testlerine başlandı.

Hepsiburada Smart by MIMEX
Hepsiburada Smart by MIMEX


Popüler e-ticaret platformu Hepsiburada, yeniliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Şirketten yapılan açıklamalarda Hepsiburada Smart by MIMEX hakkında bilgiler paylaşıldı. Hepsiburada, pilot bölge seçtiği İstanbul Mecidiyeköy’deki Trump AVM’de 2023 itibariyle faaliyetlerine başlayacak.

Smart by MIMEX nedir?

Hepsiburada akıllı mağazası
Hepsiburada akıllı mağazası

Dünya’da birçok örneği bulunan Smart by MIMEX, bir akıllı mağaza konsepti. Micro Market Experience sözcüklerinin kısaltmasından oluşan MIMEX, mikro market deneyimi anlamına geliyor. Fiziki olarak herhangi bir kasa veya çalışan bulunmayan mağaza tamamen yapay zeka destekli olarak çalışıyor. Hepsiburada mağazasında da müşteriler Hepsiburada Smart uygulamasında yer alan karekodu okutup alışveriş işlemini başlatabilecek. Yapay zeka, görüntü işleme ve dijital ağırlık sensörü kullanılarak kullanıcı dijital sistemleri kullanarak fiziki olarak alışveriş yapabilecek.

Hepsiburada Ufuk 2020 programı

Hepsiburada’nın akıllı mağaza girişimi Ufuk 2020 programı kapsamında geliştirildi. Proje, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan da 2.2 milyon euro destek almayı başardı. Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, Dünya genelinde nadir kullanılan bu konsepti Türkiye’de ilk kez uygulayarak ülkemizin dijital dönüşümüne liderlik ettikleri için gururlu olduklarını belirtti. Emirdağ açıklamalarının devamında Hepsiburada AR-GE ekibinin, uluslararası bir işbirliği oluşturarak, e-ticaret ve mühendislik alanında global mecralarda başarılı olduğunu belirtti.

Hepsiburada’nın akıllı mağazası 1 Ocak 2023 itibariyle İstanbul Mecidiyeköy’de yer alan Trump AVM’de faaliyetlerine başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu