Haberler

Ozon, Türkiye Pazarına Giriş Yapıyor

Rusya merkezli e-ticaret ve pazaryeri platformu Ozon, Türkiye pazarına giriş yapıyor. İstanbul’da ofis kuran şirket, 11 Ağustos tarihinde bir lansman düzenleyecek.

Ozon Türkiye
Ozon

Rusya’nın Amazon’u olarak bilinen Ozon, 1998 yılında kuruldu. Köklü ve popüler bir site olan Ozon.ru pazarını Türkiye ile genişletme kararı aldı. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da bir ofis açan şirket bir de Türkiye CEO’su atadı. Ozon global yöneticisi Stepan Gusamov geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “Toplam 1 milyon metrekareden fazla alana sahip olan lojistik merkezlerimiz Rusya’nın tüm büyük bölgelerinde bulunuyor. Bu altyapımızı Türk satıcılara da sunacağız” ifadelerine yer vermişti.

Türkiye kararının ardından şirket bugün yeni bir duyuruda bulundu. Buna göre Ozon, uluslararası e-ihracat platformu WORLDEF’in de desteğiyle önümüzdeki hafta bir lansman düzenleyecek. 11 Ağustos’ta düzenlenecek lansmanda şirket ve çalışmaları Türk satıcılara tanıtılacak.

Amazon, Türkiye’deki faaliyetlerini genişletiyor

Hepsiburada Premium Fırsatlarıyla Kullanıma Açılıyor

Gelirler dolar üzerinden olacak

Ozon Türkiye projesinin başlaması ülkemizdeki satıcılarda merak uyandırdı. Zira Ozon oldukça büyük bir şirket ve ülkemizdeki satıcılar için birer fırsat kapısı olacak gibi görünüyor. Şirket geçtiğimiz yıl toplam 2.6 milyar adet satış rakamına ulaştı. Bu satışlardan kazancı ise 6 milyar dolar civarında. Ozon Türkiye komisyon oranları ve diğer detaylar 11 Ağustos’ta yapılacak lansmanda netleşecek. Şirketin Türkiye pazarında da diğer kullanıcılarda olduğu gibi ürün çeşidine göre %3 ila %20 arasında komisyon belirleyeceği düşünülüyor.

Ozon üzerinde satış yapacak kullanıcılara dolarla ödeme yapılacağını belirten Stepan Gustamov ödeme sistemlerine ilişkin şu ifadelerde bulundu; “Uluslararası satıcılarla yerleşik bir çalışma sistemimiz var. Türk satıcılar dolar cinsinden ödeme alacaklar.”

Siz de Ozon’un Türkiye pazarına girişi ve neler getireceği ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu