Haberler

Meta, Yazıları Videoya Çeviren Make-A-Video Sistemini Tanıttı

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, yazılan metni videoya dönüştüren Make-A-Video sistemini tanıttı. Şirket daha önce de metinleri fotoğraf ve illüstrasyonlara dönüştürmeyi sağlayan bir sistem geliştirmişti. Detaylar içeriğimizde.

Meta Make-A-Video

Meta’nın makine öğrenimi mühendisleri Make-A-Video isminde metni videoya dönüştürmeye yarayan yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Bugün duyurulan Make-A-Video sistemi, yapay zeka algoritmasıyla çalışarak yazılan cümlelerle bağlantılı kısa videolar oluşturuyor. Meta, geliştirdikleri AI tabanlı sistemlerin insanlara hızlı ve kolay bir şekilde yeni içerik oluşturabilme noktasında imkan sağladığını belirtiyor.

Make-A-Video nedir?

Meta, henüz test aşamasında olan yeni sistemi Make-A-Video sistemini; sadece birkaç kelime veya metin satırı ile insanların hayal gücünü canlandırabilecek; canlı renkler, karakterler ve manzaralarla dolu videolar oluşturabileceği bir sistem olarak tanımlıyor.

Meta AI Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda “uçan bir süper kahraman köpeği“, “kendini çizen bir ayı”, “sahilde tek boynuzlu atlar” ve “uçan bir süper kahraman köpeği” metinlerine karşılık Make-A-Video sisteminin oluşturduğu kısa videolar paylaşıldı. Sonuçlar mükemmele yakın olmasa da henüz geliştirme aşamasında olan bir sistem için oldukça iyi görünüyor. Meta’nın yazıyı videoya çeviren sistemi oluşturduğu içeriklere herhangi bir ses eklemiyor ve maksimum 5 saniye uzunluğunda içerikler üretebiliyor.

Meta’nın yeni sistemi hali hazırda içerik oluşturucular için kullanılabilir durumda. Ancak tüm kullanıcılara açılması tüm test aşamaları tamamlandıktan sonra gerçekleşecek. Meta test süreci boyunca video çözünürlüğünü artırmayı, videoları lisanslamayı, kötüye kullanım için (müstehcen görüntüler, şiddet ve terörizm amaçlı kullanım) önlemler almayı hedefliyor.

Siz de Make-A-Video hakkında görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Meta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu