Haberler

Meta Yapay Zekâsı Aynı Anda 200 Dil Çevirebilecek

Meta yapay zeka alanında kendisini kanıtlamaya devam ederken bir yenilik daha gerçekleştirdi. Yeni üretimleri olan yapay zeka programı aynı anda 200 farklı dile kadar çeviri yapabiliyor.

Farklı uygulamaları bir arada toplayarak kullanıcılarına sunan Meta, neredeyse Dünya’nın her yerine hitap etmektedir. Bünyesinde bulunan platformları istediğiniz dilde kullanabiliyor olsanız da başka kişilerin yaptıkları farklı dil paylaşımları belirli derecede okunabilmekteydi. Yayınlanan yeni proje sayesinde artık zorlanılmadan okunabilecek. Üretmiş oldukları yapay zeka teknolojisiyle birlikte şirket, 200 dile kadar çeviri yapabilen programını yayınladı.  

Sosyal medya platformlarını bambaşka dillerden ve milletlerden insanlar kullanmaktadır. Bütün insanları tek bir dilde toplamanın zor olduğu gibi uygulamaları da tek bir dilde yayınlamak kullanıcıları fazlasıyla zorlayacaktır. Meta bu yüzden yeni paylaşıma aldığı NLLB-200 isimli projesi, en yaygın olandan en az biline dillere kadar bütün dilleri kapsayan bir proje olacak. Proje sayesinde herkes anlık biçimde gönderileri kendi dillerinde okuyabilecekler.

Meta Bütün Dillere Erişmek İstiyor!

Kullanıcılarını küreselleşme açısından tek bir noktada toparlamak isteyen şirket, yaptığı her hamlede bir ileri seviyeyi daha görmektedir. Bütün halka açık şekilde tanıtılan yapay zeka projesi, sosyal medyayı sık kullananların dikkatini çekmiş durumda. Özellikle farklı kaynaklardan bilgi edinmek isteyenler için fazlasıyla işe yarayacağı düşünülüyor. Bununla birlikte Meta eşsiz projenin yayınlanmasıyla kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yardımda bulunacağını açıkladı.

Dil açısından en fazla zorlanılan Afrika ülkeleri de proje içerisinde yer alıyor. 55 adet Afrika ülkesini algılayabilen yapay zekâ oldukça anlaşılabilir seviyede çeviriler yapmaktadır. Facebook ve İnstagram için çok yararlı olacağı düşünülen program, anlık olarak hizmet sunacak. Şu ana kadar test edilen çevirilerde başarılı olan projenin yakın zamanda halka açılacağı yayınlandı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu