Anasayfa » Nvidia ARM’ı 40 Milyar Dolara Satın Aldı

Makaleyi Paylaş

Haberler

Nvidia ARM’ı 40 Milyar Dolara Satın Aldı

SoftBank Arm Holding’i Birleşik Devletler çip üreticisi Nvidia’ya 40 milyar dolara satmayı kabul etti. Arm’ı 4 yıldır ellerinde tutan Japon teknoloji grubu böylece global bir yatırım ve varlık yönetimi devi olmaya doğru yol alıyor.

Birleşik Krallık çip dizayncısı Arm, SoftBank kurucusu Masayoshi Son’un organize ettiği en büyük varlık elden çıkarımı. Sahip oldukları bu yeni “Savaş Sandığı” gruba halka açık teknoloji stoklarına genişleme ve kendi hisselerini stoktan çekebilme gibi seçenekler sağlayacak.

Yeni anlaşma altında SoftBank Nvidia’nın en büyük hissedarı olacak. Bu da gruba 21.5 milyar dolar hisse ve 12 milyar dolar nakit getirecek.

Arm, Nvidia’nın bugüne kadar işlemci marketinin üst seviyesine odaklanmış ürün hattını değiştirecek. Nvidia, odaklı, veri ağırlıklı işlemler için dizayn edilen güçlü grafik işlemcilerini genellikle PC oyuncularına, bilimsel araştırmacılara, yapay zeka geliştiricilerine, akıllı araba üreticilerine ve kriptopara madencilerine satıyordu.


Satın alma kullanıcılar ve çip üreticlerinden ise ilginç tepkiler aldı. Amerikalı bir firmanın açık lisanslı Arm’ı satın almasının, Arm’ın devam eden başarısında kritik öneme sahip olan özgürlükçülüğüne etki edeceği ve bu özgürlüklerden ödün verilirse değerinin giderek azalacağı söyleniyor.

Server çiplerini Çin’de satan firmalar Arm’ın Amerika tabanlı olmasının Çin’deki satışları zorlaştıracağı görüşünde. Güney Koreli uzmanlar ise Arm’ın lisans ücretlerine zam yapabileceği endişesinde.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, Arm’ın Birşelişk Krallık merkezini ve açık lisanslama modelini elde tutmaya devam edeceklerini açıkladı. Birleşik Krallık merkezinin varlığı Nvidia’yı Amerikan’nın bir çok ithalat kontrol kanununun dışında tutacak.

Analizcilere göre Nvidia Arm’ın tarafsız bir satıcı olarak kalması üzerinden özellikle duruyor ve Arm müşterileri Nvidia ile rekabet halinde olsa bile Arm’ın lisans satma çalışmalarına Mani olmayacağını söylüyolar.

Kaynak 1

Kaynak 2

İLGİLİ HABERLER

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>