Haberler

Google, Huawei ile bazı işleri askıya aldı

15 Mayıs 2019 Çarşamba günü U.S. Commerce Departmanı tarafından yayınlanan kara liste sonrasında Alphabet yani eski ismi ile Google firması açık kaynak lisansları kapsamında olanlar hariç donanım ve yazılım ürünleri transferini Huawei ile askıya alma kararı verdi.

Huawei Technologies Co Ltd, Android işletim sistemine yapılan güncellemelere erişimi kaybedecek ve Çin dışındaki akıllı telefonlarının bir sonraki sürümünde Google Play Store ve Gmail uygulaması da dahil olmak üzere popüler uygulamalara ve hizmetlere erişimi kaybedecek.

Tabiki bu haber çok ciddi bir sorunu da biz kullanıcılar için beraberinde getiriyor. Mevcut Huawei telefon kullanıcıları ki bunlara P30, P30Pro, Mate 20 ve diğerleri de dahil olmak üzere güncel Android güvenlik güncelleştirmelerini alamayacak.

Özetle Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşları hayli kızışmış durumda, ancak bundan çok ciddi sayıda huawei telefon kullanıcısının etkileneceği düşünülür ise gündemi en azından bu konu özelinde yakından takip etmek gerekiyor.

Kaynak

https://www.reuters.com/article/us-huawei-tech-alphabet-exclusive/exclusive-google-suspends-some-business-with-huawei-after-trump-blacklist-source-idUSKCN1SP0NB

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ABD böyle yapıyorsa kesin ABD’nin zararına bizim yararımıza bir iş var ki Huawei’yi kara listeye alıyor. Güvenlik açıkları hikaye. Olan benim gibi iPhone’dan Huawei’ye geçen kullanıcılara olacak.

  2. Bence bu saçmalıkla bir yere varılamaz. Hükümetler bu şekilde özel şirketleri baltalamaya kalkar ise bundan en çok ucuz ve kaliteli işçilikten yararlanan ABD kaybeder. Bence bu işi özel sektör kotaracaktır. Aksi durumda adamlar oturur mobil işletim sistemini yazar. Biraz zaman alır ama imkansız değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu