Haberler

Google, Haber Yayıncıları İçin 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, şimdilik belirli bölgeler için haber yayıncılarına 1 Milyar dolarlık yatırım yaptıklarını duyurdu.

Google haber yazarak para kazanabilirsiniz
Google haber yayıncılar için ödeme yapmaya başlayacak.

Google, Haber Vitrini yani News Showcase ile haber yayıncılarına ortaklık üsulü gelir sağlayacak. Başlangıçta android cihazlar üzerinde Google Haberler’de görünecek hikaye panellerinden seçilmiş haberler gösterilecek. News Showcase iOS yüklü cihazlarda ise yakında Google Haberler ile piyasaya sürülecek. Ayrıca ücretli haberler, bir sonraki aşamada Google Keşfet ve Ara’ya uygulamalarına da gelecek ve video, ses ve günlük brifingler gibi diğer bileşenler daha sonra eklenecek.

İlk etapta, Almanya, Brezilya, Arjantin, Kanada, İngiltere ve Avustralya’da yaklaşık 200 popüler haber yayıncıları ile ortaklık şeklinde imzalar atıldığı belirtildi. Bu kuruluşlar arasında ödüllü Der Spiegel, Stern, Die Zeit, Folha de S.Paulo, Band ve Infobae gibi yanı sıra El Litoral, GZH, WAZ ve SooToday gibi bölgesel ve yerel yayıncılar yer alıyor. News Showcase devamında ise Hindistan, Belçika ve Hollanda gibi diğer ülkelerle genişletilecek.

google haber ile daha çok haber keyfi
Yeni Google Haber deneyimi

Neden Google yayıncılar İçin ödeme yapmayı tercih etti?

Google ve diğer teknoloji devleri, son yıllarda reklamlardan milyarlarca dolar kazanıyor. Rekabet edemeyen ve fiziksel baskı ürünleri olarak sıkıntı çeken haber yayıncıları, hayatta kalmak için reklam gelirine alternatifler aramak zorunda.
Google, yıllardır yayıncılara ödeme yapma fikrine direndi ve hatta AB’nin bu konuyla ilgili geniş politikalar empoze etmesi durumunda Google Haberler’i Avrupa’dan çekmekle tehdit etti. Ancak son zamanlarda, bazı AB ülkelerinin hukuki yaptırımları ödeme yapılması konusunda yönlendirici olduğu söylenebilir.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu